/nginx/o/2021/04/29/13752999t1hd1d8.jpg)
Koerale tehakse ka ilmastikukindlam kuut, mõtlen, seistes plekk-katuse ja kolme alt õhku tõstetud tumeda seinaga bussiootekojas, mille varjust peab pool keret väljas olema, et ühissõiduk pidama saada.
Vihmavesi tilgub krae vahele, tuul tuuseldab mantlihõlma, aga varjuda ei julge. Alles see oli, kui sellises kindlusrajatises pingile toetunud eakas naine sai eemal äkkpidurdanud bussi juhilt tõrelda, sest tema ei pea “sinna alla” nägema ja oodatagu väljas.
See, kes mõtles välja läbipaistmatud inimkuudid, pole ilmselt üheski neist maal ootajana seisnud või arvas, et Eestis on ainult üks aastaaeg – suvi. Rajatis pidi arvatavasti olema odav ja ennetama jõudu näitavate lõhkujate tegutsemist. Aga kas pole bussiga sõitvatele pärnumaalastele kätte jõudnud viimane aeg, et asutaks sääraseid ootekodasid tänapäevastama? Seejuures arvestades selliste reisijale üldse mitte pisiasjadega nagu nähtavus, kaitse tuule ja vihma eest, kehtiv bussiinfo, pink, prügikast ja suuremas kohas rattahoidlagi. Mugavused küsimusega, kes selle eest maksab, kui meil on riigi- ja vallateed, osa peatusi on transpordiameti, osa omavalitsuse paigaldatud ja hooldada.
Transpordiameti Lääne teehoiu osakonna juhataja Hannes Vaidla selgituse järgi hoitakse ameti haldusalasse jäävaid bussiootekodasid ja peatusi korras lepingutele tuginedes. Riigiteede korrashoiupartnerite hooldustööde loetelus on rajatise koristamine, seinte, katuse ja pinkide parandamine, asendamine, värvimine ning töid tehakse vajaduse järgi. Vallavanemate sõnul hoiavad neile üle antud peatusi korras kas lepingulised või kohaliku kommunaali töölised. Aga ootaja ei tea, kelle hallata on koda, mille seinu ilmestab päevakajaline lektüür, kes mida müüb, ostab, vahetab.
Peatuste kirjusust täiendavad omakandi inimestele mõtlevad ettevõtlikud kohalikud.
Peatuste kirjusust täiendavad omakandi inimestele mõtlevad ettevõtlikud kohalikud. Tahkuranna valla ajal püstitati stiilsed valla vapiga palkrajatised, Kablit ilmestab purjelaeva ninakujuline varjualune, Paadremal disainiti kohalikku kirikut järgiv puidust praktiline ootekoda.
Pärnumaa ühistranspordikeskuse algatusel tüüpprojekti järgi ehitatud bussijaamad ei kahanda omanäoliste kodade väärtust. Uusaegsete rajatiste võimalusi ja sooja ootesaali on kohalikud varmad kasutama. Nii nagu Toris, kus väikebussijaamast on kujunenud näituseruum, kus sealtkandi fotograaf töid välja riputab ja oma loometööga piirkonda tutvustab. Are bussijaamas saab vaadata laste joonistuste näitust ning kasutada rändaja raamatukogu.
Maa linnastub, ühistransport muutub sujuvamaks, bussid mugavamaks. Edasimineku näitena rõõmustavad naabrite juures Mulgi vallas silma inimsõbralikud ootekojad, mille mõlemast otsaseinast näeb läbi ja kus istepink on meetrist pikem.