R, 9.06.2023

Lastekaitse liidu pöördumine ⟩ Lapsed ei ole ainult meie tulevik, vaid ka olevik

Facebook Twitter
Comments
Pärnu Mai lasteaed 2018. aastal lastekaitsepäeva puhul haigla sünnitusosakonnas.
Pärnu Mai lasteaed 2018. aastal lastekaitsepäeva puhul haigla sünnitusosakonnas. Foto: Mailiis Ollino

Täna, 1. juunil tähistame lastekaitsepäeva esimest korda kui riiklikku tähtpäeva ja lipupäeva. Mil moel saame üheskoos liikuda selle poole, et pilvitu lapsepõlv, mis on helge tuleviku nurgakivi, oleks aina rohkemate laste tänase päeva reaalsus? Pole ju lapsed ainult meie tulevik, vaid ka olevik, olles siin ja praegu meie kõrval oma rõõmude ja muredega. 

Laste vaimne tervis, nendega tegelevate spetsialistide puudus, vanemate toetamine, abivajavate laste märkamine ja sellest teada andmine on vaid mõni märksõnadest, millest tahaks rääkida. Siiski on üks teema, mis lastekaitse liidu liikmete meelest väärib sel erilisel päeval eraldi tähelepanu.

“Lapsed on meie tulevik” on lause, mida tänapäeval kasutatakse palju. See on õige, kuid nad pole pelgalt meie tulevik, vaid ka olevik. Lapsed on siin ja praegu, samal ajal kui meie, täiskasvanud, teeme sageli nende tulevikku puudutavaid otsuseid nende enda arvamust küsimata ja arvesse võtmata. Üks näiteid on riigi otsus kärpida laste huvihariduse rahastust. Nimelt langeb kinnitamist ootava riigieelarve strateegia järgi huvihariduse ja -tegevuse toetus tuleval aastal 14,25 miljonilt eurolt 7,25 miljoni euroni.

“Kas pole kummaline, et vähendame seda, mis aitab natukenegi leevendada olukorda, kus Eestimaa õpilased küünivad akadeemiliste tulemuste poolest parimate hulka, ent meie lapsed on selle kõige juures statistiliselt õnnetud ning oma vaimse tervisega hädas?” kirjutas lastekaitse liidu noortekogu juht, 17aastane Triin Sooäär hiljuti oma arvamusloos. 

Mis siis, kui me ei vaataks lapsi ainult kui sihtrühma, vaid võrdväärseid koostööpartnereid, andes neile sõna ja päriselt kuulates, mida neil öelda on? Hea arutluskultuur ja laste kaasamine neid puudutavasse temaatikasse on kuldne kesktee, mille poole peaksime üheskoos liikuma.

Üle aasta on möödas eriolukorra väljakuulutamisest ja pandeemia on puudutanud otseselt või kaudselt meid kõiki. Lapsed, lapsevanemad, õpetajad ja teised lastega töötavad spetsialistid on pidanud sel ajal palju pingutama, paljust loobuma ja siiski selle kõigega väga hästi hakkama saanud. 

Lastekaitsepäeva puhul soovime teha sügava tänukummarduse ennekõike lastele ja seejärel kõigile neid ümbritsevatele täiskasvanutele, kes annavad endast parima, et pilvitu lapsepõlv, mis on helge tuleviku nurgakivi, oleks üha rohkemate laste igapäevane reaalsus.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles