N, 8.12.2022

Vaatlus ⟩ Kuumaastik või kõnnitee – kaks ühes?

Kristjan Lossmann
Kuumaastik või kõnnitee – kaks ühes?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Suur auk, mis juba aastaid keset kõnniteed laiutab ning on kohati mõne sentimeetri sügavune.
Suur auk, mis juba aastaid keset kõnniteed laiutab ning on kohati mõne sentimeetri sügavune. Foto: Jüri Looring

Pärnu linna kõnniteede seisukord on üldiselt üsna ontlik ja korralik, kuid paraku ei ole olukord igal pool kiita. Heas või kohati isegi väga heas korras on kesklinnas ning selle lähiümbruses asuvad kõnniteed. Kehvem on aga seis kõnniteedega, mis asuvad kesklinnast nii teisel pool jõge kui kesklinnast eemalgi.

Võttes arvesse, et nii Pärnu linn, Eesti riik kui laias laastus kogu Euroopa on üha enam võtnud suuna auto- ja fossiilkütuse vabaks saamise poole, tuleks just enam tähelepanu pühendada kergliiklus- ja kõnniteede korrashoiule, et soodustada jalakäimist, jalgrattaga sõitmist või mis tahes muul moel keskkonnasõbralikumat liikumist. Seda kummalisem on sattuda mõnele tänavale, kus on raske mõista, kas tegu on kuumaastiku või kõnniteega.

Mõne koha pealt on küll kõnniteed pisut lapitud, kuid need on pigem plaastrid haaval, mis kiiresti õmblusi vajaksid.

Esimese “kuumaastiku” leiame Pärnut Haapsalu maantee ja Lääne-Eestiga siduvalt Jannseni tänavalt. Täpsem oleks ehk öelda, et ühe mitmest augulisest ja katkisest lõigust, mille võib ajalehelegi alusepanija nimeliselt uulitsalt leida. Kui alustada liikumist Tallinna maanteelt suunaga linnast välja, Jannseni tänava jõepoolsel kõnniteel, siis esimesed mõnisada meetrit on kaetud ilusa uue asfaltkattega. Nii kõnni- kui autoteegi läbis mullu ja tunamullu korraliku uuenduskuuri ning seda Rääma tänava suunaski, tööde tegijaks oli AS TREF Nord. Juba mõnesaja meetri pärast saab ilus ja uus kõnnitee aga otsa ja asendub juba eelmainitud kuumaastikuga.

Vana, auklik ja katkine kõnnitee algab sealt, kus lõpevad Jannseni tänava korterelamud. Tõsi, mõne koha pealt on küll kõnniteed pisut lapitud, kuid need on pigem plaastrid haaval, mis kiiresti õmblusi vajaksid. Kõige trööstitum on olukord tänava jõepoolse kõnnitee lõigul, mis jääb Havi ja Jaani tänava vahele. Lõigul asub lausa kaks suurt auku, mis on seal olnud juba aastaid. Augud ei ole üldsegi mitte väikesed, vaid laiuvad paar meetrit ristipidi üle kõnniteega ning on nii mõnegi sentimeetri sügavused. Üks neist asub Jaani bussipeatuse juures jõepoolsel kõnniteel, teine Jannseni 38 ja 40 kinnistu vahel. Selliseid auke leiab õnneks vaid kaks, kuid üleüldine kõnnitee olukord on pigem õnnetu.

Auk Jannseni tänaval, mis juba aastaid on koos oma Jaani bussipeatuses asuva sugulasega kõnniteed kaunistanud.
Auk Jannseni tänaval, mis juba aastaid on koos oma Jaani bussipeatuses asuva sugulasega kõnniteed kaunistanud. Foto: Jüri Looring

Ei ole paremad lood teisel pool teedki. Nimelt on Jannseni tänava Vana-Sauga-poolse kõnnitee ääres Jannseni 33 asuva ärihoone esine ääretult kohutavas seisus. Sisuliselt ei olegi seal umbes sajameetrisel kõnniteelõigul enam asfalti alles, vaid see sarnaneb tõesti enam kuumaastiku kui linnatänavaga. Linnavalitsuse teede peaspetsialist Jaak Kanniste selgitab, et 2016. aastal parandati Havi ja Uus-Sauga tänava vahel olevat lõiku, ja tuleb tõdeda, et kõnealune kõnnitee on tõepoolest heas korras. Samal ajal jääb õhku küsimus, miks jäi Havi tänavast edasi ulatuv sajameetrine lõik parandamata ja sealt endiselt kõnnumaa leida võib? Linnavalitsus vastust anda ei oska.

Jannseni 33 ärihoone ees laiuv kuumaastik.
Jannseni 33 ärihoone ees laiuv kuumaastik. Foto: Jüri Looring

Peale Jannseni tänava leiab põldu meenutavaid kõnniteelõike mujaltki. Rääma tänavalgi, mida samuti koos Jannseni tänava linnapoolse otsaga remonditi, on olukord samasugune. Tallinna maantee ristmiku lähedusse jääv osa on uue teekattega ning korraliku uuenduskuuri läbinud. Paarisaja meetri pärast aga muutub tee taas hallikaks, kulunuks ja auklikuks. Endise masinatehase poole jääv kõnnitee lõik on samuti auklik ega erine kuigi palju sellest, mis Jannseni tänava ärihoone ees leidub. Olukorda parandab kõige rohkem ilmselt Jüri Jaansoni nimeline äsjaremonditud tervisespordirada, mis suurema osa kergliiklusest endale saab. Nii nagu Jannseni tänaval, on Räämalgi tänavat ja kõnniteed ositi remonditud, kuid analoogia on endiselt sama: plaastrid õmbluste asemel.

Kindlasti on inimeste ootused suuremad kui eelarve võimalused, ent need sõltuvad omavalitsuste tulubaasist.

Jaak Kanniste, Pärnu linnavalitsuse teede peaspetsialist

“Linnavalitsus jälgib sõidu- ja kõnniteede seisunditasandi nõuetele vastavust kogu linnas, sealhulgas osavaldadeski ja tellib vastavalt eelarves ette nähtud vahenditele tööd,” selgitab Kanniste. “Kindlasti on inimeste ootused suuremad kui eelarve võimalused, ent need sõltuvad omavalitsuste tulubaasist.”

Linna plaan näeb tänavu ette kokku remontida ligikaudu 31 600 ruutmeetrit linnas asuvaid kõnni- ja autoteid. Loodetavasti jõuab järg peagi nii Jannseni tänava kui ka teiste kulunud ja paranduskuuri vajavate kõnniteedeni ning kuumaastikud jäävad üksnes Kuu peale ja linnakodanike mällu.

Märksõnad
Tagasi üles