Skip to footer
Saada vihje

Erakonnad ei kiirusta linnapeakandidaati välja hõikama

Andrei Korobeinik lubab Pärnu linnapea ametisse asuda, kui valituks osutub.

Kohaliku omavalitsuse volikogude valimised toimuvad kahe kuu pärast oktoobris, aga Pärnu linnapea kandidaadiga on välja tulnud vaid kaks erakonda.

Keskerakonna kandidaat linnapea kohale on Andrei Korobeinik. Valimisvõidu korral on Korobeinik valmis meerina ametisse asuma. Ta tähendas vaid, et valimisvõidu korral on võimalik ka opositsiooni jääda, nagu praegu on Pärnus juhtunud Reformierakonnaga. Päevselge, et sellisel juhul ei saa temast isegi valimisvõidu korral linnapead.

Korobeiniku sõnutsi on tahes-tahtmata tänavuste valimiste peateema Pärnus uus autosild. Tema väitel sõltub järgmisest koalitsioonist, kas selle ehitus viiakse edukalt lõpuni ja kuidas silla eest makstakse. “Kas me survestame riiki, kas me loobume ehitusest, kas me maksame linnaeelarvest. Neid variante on mitu,” loetles Korobeinik silla eest maksmise mooduseid.

Isamaa erakonna Pärnu linnapea kandidaat on Andres Metsoja, kes kinnitas, et asub linnapea ametikohale, kui see võimalus tekib. Metsoja nimetas kohalike valimiste keskse teemana Pärnus uue silla rahastamist. “Me püüame tagada seda printsiipi, et pool rahast oleks linna panus ja pool Eesti riigi panus või siis Euroopa Liidu toetus,” märkis ta.

Nüüd, kui terendavad paremad ühendused, näiteks Rail Baltic, peab Metsoja arvates liikuma selles suunas, et Pärnus piisaks töökohti ning pered ja noored valiksid meie linna enda elukohaks.

“Elanike arvu vähenemine on Pärnu probleem number üks,” lausus Metsoja. Lasteaia kohatasu ja huviringid võiks tema hinnangul kompenseerida maksumaksja rahakotist. Korda tuleb teha koolid ja lasteaiad. Metsoja leiab, et kõnniteidki tuleks hooldada maksumaksja kulul.

Seda parditamist ei taha.

Helle Kullerkupp

Reformierakonna siinse piirkonna programm, valimisnimekiri ja Pärnu linnapea kandidaatki kinnitatakse kohaliku ringkonna esimehe Irina Talviste sõnul augusti lõpus üldkoosolekul. Talviste jutu järgi kiiret pole. “Ega linnapeakandidaat mõjuta meie ettevalmistust,” sõnas ta. Kõige olulisem on Talviste kinnitusel programm ja kampaaniat on juba alustatud. Põhisõnumitega tullakse siiski välja alles septembris.

Küsimusele, kas linnapeaks pür­gija on valmis reaalselt sellesse ametisse astuma, vastas Talviste, et kui Reformierakond saab valimiste tulemusena meerikoha, hakkab nende erakonna kandidaat Pärnu linnapeana tööle.

Eesti Konservatiivse Rahvaera­konna (EKRE) linnapeakandidaat ja valimisnimekiri selguvad 27. augustil kohaliku osakonna üldkoosolekul. ­EKRE Pärnumaa ringkonna juhi Helle Kullerkupu seletust mööda hääleta­takse seal nimekirja kolm esimest ­positsiooni ja enim hääli kogunu ongi linnapeakandidaat. Soovijaid, kelle vahel rebimiseks läheb, on Kullerkupu jutu järgi kindlasti üle 50.

Olukord, et Alar Laneman on ­mitmel pool üles astunud kui EKRE esinumber tänavustel kohalikel valimistel, viitab Kullerkupu sõnutsi sellele, et Laneman on andnud nõusoleku kandideerida linnapeaks. “Kui peaks juh­tuma, et ta valitakse (sisevalimistel, S. M.) esimeseks, siis ta on nõus tulema linnapeaks,” seletas ta.

Kullerkupp kordas, et esinumber peab olema valmis meeriks hakkama. “Seda parditamist ei taha,” lausus ta.

Sotsiaaldemokraatide piirkonna esimehe Kalev Kaljuste teatel saavad nii Pärnu linnapea kandidaat kui valimisnimekiri paika septembriks. Nende esitamise tähtaeg on 6. september.

Kohaliku omavalitsuse volikogu valimised toimuvad

17. oktoobril 2021.

Sotside põhiteema on Kaljuste selgituse kohaselt ebavõrdsuse vähendamine. Probleemidest nimetas ta ääremaastumist, nõrka kogukonnatunnet, erivajadustega inimeste võimaluste nappust. Sotsid hindavad väärtuspõhist poliitikat. “Kindlasti on nööbid tähtsad, aga millises kuues edasi käime, on veel olulisem,” kinnitas Kal­juste.

Sulev Alajõe erakonnast Eesti 200 ütles, et nende valimisnimekiri ja linnapeakandidaat selguvad septembriks. Alajõe on üks neist, kes programmi ja nimekirja kokku paneb. Kohalikel valimistel soovib erakond Pärnus tähelepanu keskmesse tõsta inimese. See tähendab Alajõe sõnutsi panustamist haridussüsteemi, kultuuriinimestele senisest avaramaid tegutsemisväljavaateid, samuti sportimistingimusi ja hoolekande väärtustamist.

Pärnu hoolekandesüsteem vajaks Alajõe hinnangul juurde intervall-hooldusvõimekust. Pärnu ei paku praegu võimalust jätta vanem inimene või puudega pereliige näiteks nädalaks kellegi hoole alla.

Mis puutub haridussüsteemi, on Eesti 200 eesmärk laiendada Jõhvi tehnoloogiakool Pärnusse. Meie linnas on Alajõe jutu järgi vajadus IT-suunitlu­sega õppe järele, millega annaks siduda kohalikud digitaliseerimist vajavad ettevõtted. Viljandi eeskujul tahab ­Eesti 200 Pärnusse luua Cleveroni akadeemia laadse ümberõppe võimaluse, kuna see tooks siia noori ja tugevdaks kohalikke firmasid.

Pärnu praeguse linnapea Romek Kosenkraniuse kinnitust mööda aru­telu valimisliidu Pärnu Ühen-dab programmi ja nime­kirjade üle veel kestab. Ta ­märkis, et aega veel on, sest nimekirju hakatakse vastu võtma 18. augustist.

Valimisliiduga on ühinenud uusi inimesi. Kosenkranius nimetas teemana, mis tänavustel valimistel Pärnu inimesi rohkem kõnetab, uut silda. “Kõiki inimesi huvitab, et Pärnus oleksid töökohad, elu toimiks, linn areneks,” rääkis ta.

Erakonna Eestimaa Rohelised Pärnumaa ringkonna koordinaatori Johanna-Maria Tõugu sõnutsi on veel lahtine, kas rohelised tulevad valimistel oma nimekirjaga Pärnus välja.

Kommentaarid
Tagasi üles