/nginx/o/2021/09/09/14056837t1h503a.jpg)
- Tori vallas pani oma nimekirja välja kolm erakonda ja kaks valimisliitu.
- Volikokku pürib teist aastat järjest ka üks üksikkandidaat.
- Volikogus on kohti 23, seega saab sõela jääda vaid iga viies kandideerija.
Kohaliku volikogu valimistele kandidaatide esitamise tähtaeg kukkus eile õhtul. Kolme päeva jooksul võivad nimekirjad veel muutuda, kuna nii kaua saab meelt muuta ja avalduse tagasi võtta. Kui ühegi inimese dokumente tagasi ei lükata, on tänavu kandidaate 26 võrra vähem kui nelja aasta eest, mil volikokku pürgis 134 vallaelanikku.
Tori vallavolikogu 23 kohale kandideerib oktoobri keskel eesootavatel valimistel oma nimekirjaga kolm parteid: Keskerakond, Reformierakond ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE). Valimisliite on registreeritud kaks: Koduvald ja Terve Koduvald. Peale nende on enda kandideerimisest teada andnud üksikkandidaat Hillar Kohv, kes samamoodi käitus nelja aasta eestki.
Kõige pikema nimekirjaga osaleb valimisliit Koduvald, mille nimistus on 29 kandidaati. Koduvalla esinumber on nüüdne abivallavanem Jana Malõh. Liitu kuuluvad veel valla majandusosakonna juhataja Jüri Puust, Kalev Kiisk, Markko Virkus, Mart Ruumet, Sander Blehner, Argo Juske, Anneli Vilgats, Ave Aaslaid, Enn Ansu, Hardo Mitt, Jane Lumijõe, Jüri Martšuk, Juta Pertel, Kaido Laubert, Kairi Tiits, Küllike Altenberg, Maimu Hoff, Marwin Joseph Virkus, Mati Leht, Moonika Mikelsons, Piret Jürgenstein, Piret Valkma, Riho Raiesmaa, Tiia Saar, Uno Kask, Vilme Kullerkupp, Ülle Riismann ja Katrin Tiimann.
Praeguse vallajuhi Lauri Luuri valimisliit Terve Koduvald osales eelmistel KOVide valimistel Uue Koduvallana. Toona seati üles 33 kandidaati, sel aastal 26. Luuri ütlust mööda oli loobujaid. “Selle aasta eripära oli väiksem huvi, inimesed ei taha end poliitikaga siduda,” möönis Luur. Valimisliidu nimekirjas pürivad volikokku abivallavanemad Priit Ruut ja Signe Rõngas, Tori vallavolikogu esimees Enn Kuslap, samuti Kandela Õun, Kristo Kaukver, Karet Akkaja, Tõnu Sepik, Raigo Paulberg, Karin Uibo, Maret Kommer, Karmen Sanglepp, Erki Uudikas, Kalle Hansen, Karmo Haas, Ivika Uslov, Kristjan Õunpuu, Artur Maier, Meelis Milistver, Viiu Tamla, Kersti Kullimaa, Pille Viies, Sigrit Ild, Katrin Manakin, Joel Vabrit ja Reelika Rüütli.
Veerandsaja kandidaadiga Keskerakonna esinumber on Marko Šorin. Peale tema on nimekirjas Ants Lopsik, Kaire Kangur, Toomas Kandima, Kardo Kase, Anneli Uustalu, Ivar Puuram, Anna Rougijainen, Kalvi Murro, Ronella Abinskova, Artjom Ivanov, Erika Sontak, Peeter Aluste, Alla Metsmaa, Olavi Põllu, Heli Ruus, Jan Savila, Georginia Ristoja, Harri Aas, Merike Jõeäär, Õnne Tikerpalu, Rein Rebane, Ageli Pukk, Raul Tonna ja Margit Buht. Neli aastat tagasi oli Keskerakonnagi kandidaatide nimekiri 11 nime võrra pikem.
Möödunud korral vallas ühe mandaadi saanud EKRE esinumber on Tori volikogu aseesimees Mihkel Kalamees, kelle jutu järgi on nimekirjas kaks kandidaati rohkem kui eelmistel valimistel: kokku 20. “Nende seas on nii uusi kui vanu, suurema ja väiksema kogemusega inimesi. Liikmeskond vahetub, sest mõni saab vanemaks ega taha enam kandideerida või on perekondlikud põhjused. Mina olen seda asja neli aastat Toris vedanud ja mind usaldati,” selgitas Kalamees enda esinumbriks olemist ja täpsustas, et ei saa saata kandidaatide nimekirja, sest paberkandjal viidi see vallamajja ja arvutis on tal vahelduvvool. “Kord on internetti, kord ei ole.”
Tori valla valimiskomisjoni andmetel kandideerivad Kalamehe kõrval Ants Ojasoo, Käde Kalamees, Andres Lippmaa, Jaanus Kakko, Peeter Talts, Merike Killing, Aare Nõmmik, Allan Kannel, Aivar Surva, Heli Noot, Kristo Kiisk, Annika Kodasma, Kalev Rattasep, Hanna Aleksandra Soobik, Virgo Jürgens, Ülle Rattasep, Aita Müürsepp, Endel Võigemast ja Alari Reidisaar.
Uue jõuna osaleb Tori vallas valimistel seitsme kandidaadiga Reformierakond, mille esinumber on Andres Mõis. Valimistel lähevad hääli püüdma ka Triini Viks, Ülari Metsaveer, Jaan Stolts, Haini Tammeoks, Peeter Tamme ja Oliver Prokopovitš.
Tori valla valimiskomisjoni esimees Siiri Jõerand sõnas, et komisjonil tuleb kontrollida kandidaatide sissekirjutust ja muid esitatud dokumente. Selleks on aega neljapäeva õhtuni.
Eelmistel kohalikel omavalitsuste valimistel noppis enim hääli (pea kolmandiku, toim) ja pääses neljaks aastaks valla tüüri manu kaheksa mandaadiga valimisliit Uus Koduvald, mille esinumbrist Lauri Luurist sai haldusreformijärgne esimene vallajuht. Valimisliit Koduvalla Volikogu hõivas volikogus kuus, Keskerakond viis ja valimisliit Loogiline Pärnumaa kolm kohta ning EKRE sai ühe mandaadi.