Pärnakad aitasid Eesti koondise motokrossi olümpial esikümnesse

Kristo Niglas
, Reporter
Gert Krestinov ja Pärnu motoklubi esindajad Harri Kullas ja Jörgen-Mattias Talviku tõid kümnendat aastat järjest Eesti motokrossikoondise rahvuste karikal esikümnesse. Foto: Karli Saul

Täna sõideti Itaalias Mantovas järjekorras juba 74. Rahvuste kross. Eile ajalugu teinud ja end 20. korda A-finaali sõitnud Team Estonia saavutas tänastes keerulistes tingimustes kõrge, seitsmenda koha. Kolmest krossimehest kaks olid Pärnu motoklubi esindajad Harri Kullas ja Jörgen-Mattias Talviku.

Kui eile oli Mantovas ilus ilm, siis täna algas vihmasadu juba treeningute ajal ja vahepeal sadas oavarrest, mis muutis rajaolud äärmiselt keerukaks.

Esimesse sõitu läksid meie meestest Gert Krestinov (Honda, MXGP) ja pärnakas Jörgen-Matthias Talviku (Husqvarna, MX2). Krestinov sai stardist hästi minema, olles esikümne piirimail,  heitles kogu sõidu 12.-13. koha eest ja ületas lõpujoone 13ndana. Talviku oli alguses 26. positsioonil, kuid suutis mõne koha tõusta, aga sõidu lõpus andis ühe ära ja oli 23. Eesti võttis avasõidu järel sisse 11. koha.

Teises sõidus olid meie omadest stardis Talviku ja teine pärnakas Harri Kullas (Yamaha, Open). Eelmisel korral Assenis stardivõidu saavutanud Kullas ei saanud Mantovas nii head lähet ja oli 18. kohal, kuid tubli sõiduga tõusis lõpuks 11ndaks. Talviku sai veidi parema stardi kui esimeses, kuid teine sõit järjest andis kehas tunda ja sellest tuli 27. koht. Hoolimata sellest kerkis Eesti üheksandaks.

Viimases sõidus olid Krestinov ja Kullas alguses esi-20 piirimail ja jätkasid tandemina pikalt koos. Mõlemad parandasid oma kohta, kui Kullas oli lõpuks 15. ja Krestinov 16.

Kui halvim tulemus maha arvati, sai Eesti 78 punktiga seitsmenda koha ja Motocross Team Estonia on nüüd järjest kümnel aastal lõpetanud esikümnes.

Kohalike suureks rõõmuks võitsid Rahvuste krossi itaallased ühepunktise eduga eelmise korra võitjate hollandlaste ees. See oli suur kingitus üheksakordsele maailmameistrile Antonio Cairolile, kes hiljuti teatas karjääri lõpetamisest. Pjedestaali madalaimale astmele tõusid raske päeva lõpuks üliõnnelikud inglased, kes jäid hollandlastest omakorda punkti kaugusele.

MXGP-klassis parim inglane Ben Watson (Yamaha), Krestinov oli kaheksas. MX2is võitis austerlane Rene Hofer (KTM), Talvikule kuulus 12. koht. Openis võidutses Hollandi kuulsus Jeffrey Herlings (KTM), Kullas oli kaheksas.

2022. aastal sõidetakse Rahvuste kross Ameerika Ühendriikides Red Budi rajal, kus sama võistlus toimus 2018. aastalgi.