R, 9.12.2022

Kolumn ⟩ Ai, Lego klots!

Lauri Habakuk
, tegevtoimetaja
Ai, Lego klots!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kui kolmeaastane Lego klotsid kätte saab, võib neist valmida justkui võlumaailm.
Kui kolmeaastane Lego klotsid kätte saab, võib neist valmida justkui võlumaailm. Foto: Erakogu

“P****!” karjatan, kui hommikul unisena vannituppa komberdades Lego klotsile astun.

Kõik, kes on kordki elus oma jalalaba pahaaimamata sellele Taani ettevõtte toodangule vajutanud (mina tunnen isiklikult vaid ühte inimest, kellel niisugune kogemus puudub), teavad, kui valus mul praegu on: see kõva, teravate nurkade ja mügarikega jubin tunginuks nagu läbi talla luuni.

Löön ühel jalal tantsu, et oma ligemale 115kilose kerega mitte külili prantsatada. Ei taha ma ju läbi põranda alumise naabri korterisse vajuda. Mine sa tea, võib-olla vedeleb sealgi Legosid? Teist klotsi ma nii lühikese aja jooksul üle ei elaks. Kohe kindlasti mitte! Niisiis suudan leida motivatsiooni, jäämaks püsti.

Uni on nüüd nagu peoga pühitud. Kohvi poleks vaja päeva alustamiseks lürpidagi.

Väikesed haavad “miiniväljal” kõndimisest on kolmeaastasel insenerilgi, kelle vedelema jäetud lelud on minusuguse karu tantsima pannud.

Väikesed haavad “miiniväljal” kõndimisest on kolmeaastasel insenerilgi, kelle vedelema jäetud lelud on minusuguse karu tantsima pannud.

“Hakkab kokku kasvama,” osutab põrandal rätsepaistes maja ehitav laps järsku tillukesele täksile enda pehmel tallaalusel. Sellest hoolimata oleks ta iga päev valmis uue karbi põnevaid detaile koju tooma. Niisiis olen targutanud, kuidas emme ja issi peavad tööl käima ja raha teenima selleks, et uus komplekt osta.

“Kas käisid täna tööl?” pärib põnn ühel õhtutest, kui pärast töö- ja lasteaiapäeva kodus kokku saame.

“Käisin,” vastan.

“Kas tõid raha, et uus Lego-maja osta?” uurib laps.

Ahjaa, oli tõesti selline jutt, meenub mulle siis.

Õpetuse järgi oleme iga uue komplekti kokku pannud vaid korra. Pärast seda algab tõeline loometöö. Ma ei jõua ära imestada, milline võlumaailm avaneb, kui laps nende vidinatega tundide kaupa asjatab ja fantaasiamaju ehitab. Iseäranis praegu, vaimse tervise kuul toonitan, milline mõttepuhkus on vanematelegi ühes väikeste meistritega neid jubinaid üksteise otsa laduda. Soovitan seda kui enesehoiu viisi kõigile.

Selle kõige nimel oleksin valmis kas või iga päev ja mõlema jalaga korraga (seda, muide, on juhtunud) Lego klotsile astuma.

Pärnus on aastakümneid jahutud kolmandast sillast. Iseäranis innukad on selles praegu suvepealinna poliitikud. Kõik nad on hakkamas valimiste järel silda ehitama. Siiamaani on tulnud aastast aastasse tõdeda, et raha pole.

Olen veendunud, et kui äärmiselt tarkadel ja leidlikel mudilastel piisaks vaid juppe, laoksid nad üheskoos Pärnu südalinnas üle jõe Lego klotsidest silla valmis.

Märksõnad
Tagasi üles