Video ja pildid ⟩ Kurikuulsale maffiabossile Al Capone’ile kuulunud auto vurab ringi Eesti teedel

Kui Pärnumaa vanatehnika klubi eestvedaja Janno Hannus huvilistele enda kõrval seisva 88 aasta vanuse Chrysleri ajaloost räägib, jäävad kõik huviga kuulama. FOTO: Urmas Luik/Pärnu Postimees

Kui Pärnumaa vanatehnika klubi eestvedaja Janno Hannuse garaažis aukohal seisev 88 aastat tagasi Detroitis valminud uhke punast ja beeži karva Chrysler CO 6 suudaks lugusid rääkida, kuuleks temalt ilmselt nii mõndagi põnevat, sest on tihedalt seotud eelmise sajandi ühe kõige kuulsama USA maffiabossi Al Capone’i tegemistega.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Väidetavalt on tegu ühega neljast autost, mille kurikuulsa allilmategelase käsilased toimetasid Inglismaale selleks, et gangster saaks sellega vanglast plehku pääsemisel põgeneda.

Nii siiski ei läinud. Al Capone’i kambajõmmid toimetasid põgenemiseks plaanitud Chryslerid nii Kanadasse, Uus-Meremaale, Prantsusmaale kui ka udusesse Albioni, ent ühest vanglast teise üleviimise puhuks kavandatud suurejooneline bossi vabastamise operatsioon ja välismaale rettuminek jäi vaid paberile.

Pärast viis aastat väldanud püüdmiskatseid õnnestus USA politseil kurikuulsaks saanud maffiaboss 1931. aastal vahistada ja kohus mõistis gangsteri maksude maksmata jätmise süüdistuse põhjal 11 aastaks vangi. 1932. aasta mais saadeti Capone Atlanta vanglasse, kust ta mõne aja möödudes viidi üle Lincoln Heightsi kinnipidamisasutusse ja sealt 1934. aasta suve lõpul kuulsasse Alcatrazi. Seal eraldati teistes vanglates privileege nautinud allilmaliider muust maailmast täielikult ja teisele poole trelle pääses ta tingimisi alles 1939. aasta novembris ning naasis koju Floridasse Palm Islandile. Ta huvi kuritegevuse vastu lakkas ja kunagine kardetud maffiaboss ei olnud suuteline enam oma jõuku juhtima. Capone’i tervis halvenes ja 1946. aastal märkisid psühholoogid ja psühhiaatrid pärast uuringuid, et Capone’i vaimne areng vastas 12aastase omale. 1947. aasta alguses tabas Capone’i insult ja mõni päev hiljem ta suri.

Nii jäi suureks põgemiseks üle maailma varutud autopark Capone’i enda poolt sisse õnnistamata. Tänaseks Pärnusse jõudnud masinale pani 1936. aastal käpa peale Briti politsei, edasi jõudis see muuseumisse Ajalugu Ratastel. Sealt rändas auto USAs elava autokollektsionääri Rodney R. Letcheri omandusse, kes uunikumi kaks aastat tagasi müüki pani.

Müügikuulutusele sattus peale internetiportaalides uunikume otsinud Raivo Hannus, kes armus piltidel nähtud kaunisse Chryslerisse esimesest silmapilgust ja otsustas sõiduki maksu mis maksab koju tuua.

Ehkki kiri ostusooviga läks kohe teele, ei kostnud teist poolt ookeani esiti selle peale kippu ega kõppu.

Oma vanaautode kollektsiooni realiseerima asunud Letcher vastas alles mitme nädala pärast ja oli kaunis pika hambaga, sest ilmselt ta ei uskunud, et kaugelt Eestist pärit huvilisel on tõsi taga ja tegu pole petisega.

22.10.2021 26.10.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto