N, 8.12.2022

Kohtumine kirjanikuga ⟩ “Eestlased on toredad, aga lolle on palju”

Tiiu Leis
, Maa Elu kaasautor
“Eestlased on toredad, aga lolle on palju”
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Õpetajahärra kohal end sisse seadnud Andrus Kivirähk ei jõudnud veel rääkimagi hakata, kui juba asuti küsimus­tega pommitama. Kes on eeskujud, kust tuleb inspiratsioon, kas ta kannab kirjutamise ajal susse?
Õpetajahärra kohal end sisse seadnud Andrus Kivirähk ei jõudnud veel rääkimagi hakata, kui juba asuti küsimus­tega pommitama. Kes on eeskujud, kust tuleb inspiratsioon, kas ta kannab kirjutamise ajal susse? Foto: Urmas Luik/Pärnu Postimees

“Seda ütles Rehepapi kratt, mina sellele alla ei kirjuta,” naeris armastatud rahvakirjanik Andrus Kivirähk Pärnu Koidula muuseumis toimunud kirjanduslikul kohtumisel pärna­katega.

Tegelikult tuli Kiviräha sõnutsi mõisnikel-kubjastel eestlastest alamatega ettevaatlik olla, sest tegelik võim oli ju nende käes. “Sõid pool sülti ära, tõid teise poole härrale, enne sülitasid selle peale ja naersid. Ega teenija­tega tasu ülbitseda, kas või restoranis,” manitses Kivirähk endises Ülejõe vallakoolis, kuhu temaga oli tulnud kohtuma nii suur rahvasumm, et kõik ei mahtunud koolipinkidesse äragi. Eelmine kohtumine Jürgen Roostega nii edukas ei olnud, teda tuli uudistama vaid kolm inimest.

Kohtumine kulges nagu eelkoolis, õpetajahärra kantslist ei jõudnud veel rääkimagi hakata, kui juba asuti küsimustega pommitama. Kes on eeskujud, kust inspiratsiooni ammutab, kas on oma riitus, õlle­toober või lemmiksussid, milleta kirjutada ei suuda, kuidas suhtub ristsõna­desse ja koomiksitesse, kes on lemmiknäitlejad, kellele näidendeid kirjutab, miks pani raamatule nimeks “Kaka ja ­kevad”, aga sedagi, miks ta on Juhan Jaigilt lõikude kaupa maha kirjutanud.

Märksõnad
Tagasi üles