T, 5.07.2022

Galerii ⟩ Johanna Mudist kutsub rändama teise aega ja kohta

Anu Jürisson
, kultuuritoimetaja
Johanna Mudist kutsub rändama teise aega ja kohta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
“Minu maalid ei kujuta aktiivseid tegevusi või sündmusi. Neil on vaikselt olijad, kes lasevad vaikusel ning ajal ja ruumil sakraalselt endast läbi voolata,” lausub Johanna Mudist.
“Minu maalid ei kujuta aktiivseid tegevusi või sündmusi. Neil on vaikselt olijad, kes lasevad vaikusel ning ajal ja ruumil sakraalselt endast läbi voolata,” lausub Johanna Mudist. Foto: Alar Raudoja

Saatus paljastab end inimesele alles tahavaatepeeglis, pealtnäha juhuslike seikadena. Neist moodustuv sündmuste rida, mis meid olevikku kannab, on ebareaalne, vähe tõenäoline ja just oma hapruses ilus ja imeline.

Kui jumal seostub tavaliselt ettemääratusega, suurema plaaniga, siis Johanna Mudisti “Juhuste jumal” osutab väikeste osiste tähtsusele suures masinavärgis. Mingis mõttes on see justkui jumalikkuse taasloomisprotsess, selle tagasiviimine algosakeste tasandile. Mis oli alguses? Eks ikka sõna, puudutus, juhuslik kohtumine.

Pealkirja “Juhuste jumal II” kannab Mudisti Pärnu linnagaleriis kunstnike majas avatud maalide näitus.

Samal ajal, kuu lõpuni, näeb Endla teatri sammassaalis sama autori teistki maalinäitust “Lugusid olemisest”. Need maalid kutsuvad üles enda kohalolu ruumis märkama ja vaatajat iseend selles hetkes kaotama, et rännata nende maalidega kaasa mõnda teise aega ja kohta.

Märksõnad
Tagasi üles