On ilmselge, et kui Putin ja Venemaa sõja võidavad, oleme pikemas plaanis just meie järgmine sihtmärk. Ukraina võit on meie ja lääne demokraatiale ainuvõimalik.
Paraku kallineb sõja taustal energia. Põhjuseks nii Venemaa sanktsioneerimine rahvusvaheliselt kui mitme klimaatilise ja majandusliku põhjuse kokkulangemine, olulisemad neist taastuvenergia puudujääk, saastekvootide ja maagaasi märgatav hinnatõus.
Energia hind on üldise hinnataseme alus ja mõningase viivitusega mõjub see kõigi teenuste ja toodete hindu. Järsk hinnatõus halvendab aga inimeste igapäevaelu ja toimetulekut.
Nii ongi meie valitsus välja tulnud 2022. aasta lisaeelarvega, sest möödunud aasta lõpus vastu võetud riigieelarves ei suudetud arvestada praegu toimuva, eelkõige Ukrainas lahvatanud sõjaga. Lisaeelarve moodustab 2,2 protsenti rahandusministeeriumi kevadprognoosi järgsest sisemajanduse kogutoodangust ja rahastab kolme tähtsat komponenti kogumahus 802,9 miljonit eurot.
Need valdkonnad on riigi laiapindse julgeoleku ja vastupanuvõime tugevdamine, energiaturvalisuse ja inimeste toimetuleku toetamine ja sõjapõgenike esmaste kulude katmine. Kindlasti peab mõistma neid, kes tahaksid eelarves näha lahendusi ka paljudele muudele ühiskonna probleemidele, paraku ei suuda lisaeelarve kõike ja keskenduda tuleb sõjaga seotud olukorra lahendamisele.