K, 6.07.2022

Lisaeelarve kindlustab julgeolekut ja toetab Ukraina sõjapõgenikke

Jüri Jaanson
, riigikogu liige (Reformierakond)
Lisaeelarve kindlustab julgeolekut ja toetab Ukraina sõjapõgenikke
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Valitsuse algatatud 2022. aasta lisaeelarve on riigikogus läbinud esimese lugemise.
Valitsuse algatatud 2022. aasta lisaeelarve on riigikogus läbinud esimese lugemise. Foto: Mailiis Ollino

Ukrainas jätkuv Venemaa agressioon on maailmapildis ida-lääne suhted taas teravalt lõhestanud ja nende lappimiseks kulub arvatavasti järgmise põlvkonna ­jagu aega. See tähendab, et peame pikka aega hoolitsema ise­enda turvalisuse eest nii riigi kui inimesena, selle kõrval toetama Ukrainat otseselt sõjalise varus­tuse ja humanitaarabiga.

On ilmselge, et kui Putin ja Venemaa ­sõja võidavad, oleme pikemas plaanis just meie järgmine sihtmärk. Ukraina võit on meie ja lääne demokraatiale ­ainuvõimalik.

Paraku kallineb sõja taustal energia. Põhjuseks nii Venemaa sanktsioneerimine rahvusvahe­liselt kui mitme klimaatilise ja majandusliku põhjuse kokkulangemine, olulisemad neist taastuv­energia puudujääk, saastekvoo­tide ja maagaasi märgatav hinnatõus.

Energia hind on üldise hinnataseme alus ja mõningase viivi­tusega mõjub see kõigi teenuste ja toodete hindu. Järsk hinnatõus halvendab aga inimeste igapäeva­elu ja toimetulekut.

Nii ongi meie valitsus välja ­tulnud 2022. aasta lisaeelarvega, sest möödunud aasta lõpus vastu võetud riigieelarves ei suudetud arvestada praegu toimuva, eel­kõige Ukrainas lahvatanud sõjaga. Lisaeelarve moodustab 2,2 protsenti rahandusministeeriumi ­kevadprognoosi järgsest sise­majanduse kogutoodangust ja rahastab kolme tähtsat komponenti kogumahus 802,9 miljonit eurot.

Need valdkonnad on riigi laiapindse julgeoleku ja vastu­panuvõime tugevdamine, energiaturvalisuse ja inimeste toimetuleku toetamine ja sõjapõgenike esmaste kulude katmine. Kind­lasti peab mõistma neid, kes tahaksid eelarves näha lahendusi ka paljudele muudele ühiskonna probleemidele, paraku ei suuda lisaeelarve kõike ja keskenduda tuleb sõjaga seotud olukorra lahendamisele.

Märksõnad
Tagasi üles