Põlde on jäänud vähemaks ja vahepeal on üksjagu ehitatud. Niisiis ongi haljasaladel ja põldudel toitu otsivate künnivareste arvukus märkimisväärselt vähenenud.
Üksvahe elutsesid künnivaresed Tammekännu sõnutsi ainult Vana-Pärnu kalmistul, kuni hakkas tulema kaebusi. Keskkonnaamet lubaski linnavõimul pesi eemaldada. Siis hakkasid varesed aga laiali pudenema. “Kui sa lõhud suure koloonia, siis see jaguneb,” selgitab Tammekänd, kelle sõnutsi jõudsidki need tumedad sulekandjad mööda linna laiali. “Lõppkokkuvõttes probleem ei lahenenud, nad kolisid järjest ebasobivamatesse kohtadesse.”
Niisiis on amet kaalunud ja otsustanud, et künnivaresed jäägu kuhugi paigale. Kalmistu on võimalikest kohtadest parim: seal käib inimesi, aga mitte liiga palju. Nad on soovitanud, et linn võiks seal inimestele koristamisel appi minna.
Linnavõim ei usu keskkonnaametnikke
Pärnu linnavalitsus ei taha midagi kuulda keskkonnaameti soovitusest hauaplatside pesemisel kodanikele appi minna. Nemad on jäigalt varesepesade eemaldamise usku, olgugi et keskkonnaametnike jutu järgi suunduksid needsamad varesed siis suvepealinna parkidesse, linlaste akende alla ning mõne lasteaia ja kooli õuele.
“Esiteks ei ole linn sellise lisatöö ja ressursikuluga surnuaia hooldamisel arvestanud,” selgitab Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist Anu Villmann, kelle arvates saanuks pesi eemaldades tekkinud olukorda eos vältida.
Samuti ei saavat omavalitsus erandkorras probleemset osa surnuaiast pesta, kuna hauaplatside hooldamine pole linna, vaid nende kasutajate kohustus.
“Tõsi, praegu on hauaplatsi kasutajatel kõnealuses kohas väga raske sellest kohustusest kinni pidada, kuna täna lindude roojast ära puhastatud hauatähised on homme suure tõenäosusega juba uuesti mustad,” möönab Villmann. “Seetõttu ei saa linngi praegu nõuda vareslaste koloonia rünnakute alla jäävate hauaplatside kasutajatelt sellist puhtust nagu muul ajal.”
Villmann lisab, et küll saab igaüks oma hooldatava kalmu korda teha, kui pesitsusaeg lõpeb ja pojad pesast lahkuvad.
Villmann toonitab, et kui Pärnu linn on varasematel aastatel Vana-Pärnu kalmistul järjekindlalt pesi eemaldanud, on olukord muutunud seal rahuldavaks. Ta sedastab, et kahel viimasel aastal pole keskkonnaamet linnale Vana-Pärnu kalmistult pesade mahavõtmise luba andnud, ehkki linn on seda küsinud ja põhjendanud, miks.
Sellegipoolest on linnavalitsusel kindel plaan järgmisel aastal ja edaspidigi Vana-Pärnu kalmistul varesepesade mahavõtuks luba küsida. “Seega sõltub keskkonnaametist, kas linn saab need pesad sealt kõrvaldada ja probleemi vähendada,” lausub Villmann.
“Pärnu linnavalitsuse hinnangul ei ole kalmistu vareslaste pesitsuskohaks sünnis koht, kuna tegemist on lahkunute viimse puhke- ja mälestuspaigaga, mida peab austama,” toonitab Villmann.