“See”, mille kohta küsimus käis, oli arutu tapmine, laastamine Ukrainas. Küsija oli Ukraina ja nüüd ilmselt kogu maailma mõjukaima väljaande The Kyiv Independent peatoimetaja Olga Rudenko. Vastajaks Venemaa väljaande Бумага üks asutajatest Kirill Artemenko.
“Kas te olete oma töös teinud kompromisse?” nõudis Rudenko vastust ka sõltumatu vene portaali Meduza juhilt Galina Timchenkolt.
Miks ma kirjutan Pärnu Postimehe 165. aastapäeva puhul The Kyiv Independentist, Бумага’st ja Meduzast? Väljaannetest, mille toimetuse argipäeva kuuluvad eluohtlikud olukorrad ja mis peavad äraelamiseks paluma annetusi. Põgenemise tõttu laiali pudenenud toimetus, vangistatud kolleegid, lein hukkunud lähedaste pärast, hirm ja mure ellujäänute pärast. Vene väljaannete puhul veel eksiilis töötamine, blokeerimine, trahvid ja fakt, et suur osa võimalikust auditooriumist on ajupestud.
100. sõjapäeval neid ridu kirjutades ja Pärnu Postimehe tulevikule mõeldes ei saa rasketest küsimustest üle ega ümber.
Siiri Erala Pärnu Postimehe peatoimetaja
Esiteks seepärast, et öelda: sõbrad, meil on hästi! Meie ajakirjanikud saavad tööd teha turvaliselt, meil on ustavad tellijad ja reklaamikliendid. See on uskumatult suur väärtus! Argipäevas ei pruugi sellisele olukorrale anda õiget hinnangut. Olgale, Kirillile ja Galinale mõeldes aga mõistan, kui hoitud me oleme. Selle eest aitäh!
Teiseks pani kirjatüki alguses kirjeldatud olukord mõtlema meie rolli üle. Kas meie teeme küllaldaselt?
Ema on mind õpetanud, et ette pole mõtet muretseda, kuid 100. sõjapäeval neid ridu kirjutades ja Pärnu Postimehe tulevikule mõeldes ei saa rasketest küsimustest üle ega ümber.