N, 8.12.2022

Õlavigastusest taastuva vibulaskja EM: nõrgem vibu, kena tulemus, saatanlik tuul

Lauri Habakuk
, tegevtoimetaja
Õlavigastusest taastuva vibulaskja EM: nõrgem vibu, kena tulemus, saatanlik tuul
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Reena Pärnat enne Müncheni Euroopa meistrivõistluste kvalifikatsiooni proovilaskmisel.
Reena Pärnat enne Müncheni Euroopa meistrivõistluste kvalifikatsiooni proovilaskmisel. Foto: World Archery
  • Pärnat lasi Münchenis Euroopa meistrivõistlustel päris hea tulemuse.
  • Vigastuspausi järel ei jaksa Pärnat varasema raskusega vibu veel tõmmata.
  • Tavapärasest kergem vibu valmistab võistlustel probleeme.

Varasuvine München, Saksamaa. Üle staadioni kaigub kaks signaalitörtsu: tuut-tuut! See annab sportlastele loa laskejoonele minna. Üksteise selja taha asub 74 naist, käes olümpiavibud, suvepealinlane Reena Pärnat nende seas.

Pulss kiireneb, pinge on haripunktis. Neli minutit esimese kuue noole laskmiseks läheb käima siis, kui kõlab üks signaal.

Tuut!

Nooled vihisevad kerges vihmasabinas 70 meetrit üle staadioni. Klõpsude järgi on kaugelt kuulda, millal need märki maanduvad. Mida pehmem on heli, seda lähemal tsentrile nool vibumatti tungib. Nooled plaksuvad läbisegi nagu mikrolaineahjus valmiv popkorn. Pärnat ja tema rivaalid panevad Euroopa meistrivõistluste kvalifikatsioonis kiirgusahju üle 5300 maisitera. Laseb ju igaüks kuue seeria kaupa 36 noolt ja väikese pausi järel niisama palju.

Tuut-tuut-tuut! Kuus noolt said lastud, sportlased sammuvad tulemusi märkima.

Vibulaskmise ajaloos märgilisse Münchenisse on kokku tulnud 296 sportlast 40 riigist. Olümpia- ja plokkvibu laskjad. Mehed ja naised. Kui Euroopa kaarti veidi lähemale suumida, on näha, et õhk on võistluspingest paks hoopis Müncheni külje all Garchingis, 1972. aasta olümpiamängudeks rajatud lasketiirus.

Just 50 aasta eest Münchenis võeti vibulaskmine üle poole sajandi taas olümpiamängude kavva. Seal võistles pärnakas Mati Vaikjärv.

Pärnat teenis teisipäevases kvalifikatsioonis 642 (315+327) silmaga 23. tulemuse. See tagas pääsu otse 1/24-finaali ehk kindlustas koha 64 seas.

Teises ringis lastud 327 silma on võrdlemisi lähedal Euroopa tipule ja kaheksa silma vähem Pärnati enda nimel olevast Eesti rekordist. Peale kümnete ja üheksate lipsas sisse viis kaheksat ja kaks seitset.

Esimese poole 315 silma analüüs võimaldab loota, et praeguse vormi puhul jäi edasisteks selle hooaja võistlusteks umbes 15 silma varu. Kolm noolt läksid iseäranis nihu: kolm ja kaks viit. “Närvid, mis muud …” viitas Pärnat ausalt põhjusele, mis teda alt vedas.

15 silma enam tähendanuks sellel jõuproovil pingerivis 16 võrra paremat kohta. Pärnat usub, et üle 650 silma lubaks vorm tänavu ehk lasta küll. Võrdluseks: tema 2019. aastal saavutatud Eesti rekord on 660 silma.

Pärast mulluseid Tokyo olümpiamänge asus Pärnat arstide, süstide ja füsioterapeudi abiga ravima aastaid vatti saanud vasakut õlga. Valu tõttu võistles ta eelmisel hooajal väga vähe. Ta avaldas, et nüüd on õlg enam-vähem korras, aga trenni on ta saanud teha alles ligemale 3,5 kuud. Tema vibu on varasemaga võrreldes veel kolm naela kergem. Tuleb teha jõu- ja laskmistrenni, jaksamaks tõmmata niisama tugevat vibu kui enne vigastuspausi ja taastusravi.

Üleeile 1/24-finaalis alistas Pärnat Poola vibulaskja Natalia Lesniaki (kvalifikatsiooni 42.) 6:0. Nii edenes pärnulanna 32 parema sekka.

Pärnat lasi kolm korda järjest 27 silma, vastane igas seerias pügala võrra vähem. Teatavasti annab kuue punktini peetavas matšis seeriavõit kaks punkti ja viik ühe. Individuaalseid duelle lastakse kolme noole kaupa.

Selgus, et järgmisel päeval 1/16-finaalis tuleb Pärnatile vastu itaallanna Tatiana Andreoli, kvalifikatsiooni kümnes. Enne isikliku võistluse jätkumist tuli lahingusse minna aga naiskonnaga ja segapaaride arvestuses.

Eesti naiskond, kuhu peale Pärnati kuuluvad Järvakandi naised Triinu Lilienthal ja Bessi Kasak, teenis 22 tiimi seas 1842 silmaga 14. asetuse. Võistkondlikeks duellideks pannakse koondiste pingerivi paika skooride järgi, mis saadakse, kui liidetakse iga tiimiliikme isiklik tulemus kvalifikatsioonis. Lilienthal oli kogunud 610 (49. tulemus) ja Kasak 590 (61.) silma.

Kõigepealt läks Eesti naiskond 1/12-finaalis vastamisi 19ndana asetatud Iirimaaga. Eesti võitis 6:0.

Järgmisel päeval ootas eestlannasid 1/8-finaalis tugev Türgi koondis, kvalifikatsiooni kolmas. Pärnati üleeilse võistluspäeva lõpetas aga segapaaride turniir ühes Märt Oonaga. Pärnati 642 ja Oona 627 silma andsid Maarjamaa duole Euroopa parima 29 paari seas 19. asetuse. Nad läksid vastamisi 14ndana asetatud Tšehhi paariga ja võitsid 5:1.

Järgmises ringis läksid eestlased vastamisi kolmandana asetatud Hispaania paariga ja kaotasid 2:6.

Eile jätkasid turniiri naiskonnad. Eesti kaotas Türgile 1:5. Nii jäi Pärnati, Lilienthali ja Kasaku laeks 1/8-finaal. Türgi jõudis finaali ja läheb seal vastamisi Saksamaaga.

Vibulaskjad on saanud tänavusel EMil tunda vihma, päikest, tuulevaikust, tuult – kõike. Eile 1/16-finaalide ajal keerutas kõva tuul. Matš itaallanna Andreoliga läks viimase seeria peale. Pärnat kaotas 4:6. Niisiis lõpetas Pärnat turniiri 17. kohaga.

Kõigis kolmes seerias, milles pärnakas lüüa sai, lipsas sisse viis või kuus silma. Pärnati sõnutsi sai talle tugeva tuulega saatuslikuks tavapärasest nõrgem vibu, mille puhul peab keerutavate tuultega iseäranis pingsalt mõtlema, kuhu sihtida. Niisiis tuleb saada taas varasemasse füüsilisse vormi, jaksamaks vana raskuse juurde naasta.

Euroopa meistrid selguvad ülehomme.

Märksõnad
Tagasi üles