Reedel algab Pärnus Põhjamaade kunstinädal, mis toob suvepealinna tänavatele ja Pärnu loovlinnakusse nii Eesti kui ka Põhjamaade kunstnike loomingu.
Pärnus toimuv kunstinädal keskendub tänavu Põhjamaadele
22.–30. juulini vältava festivali peateema on “Hing või hingetus” ning pakub kuraatori, Norra päritolu kunstniku, muusiku ja loitsija Marita Isobel Solbergi (MaRa) silmade läbi vaadet meie olemusse – millised me tegelikult oleme ja milline on aeg, milles me elame.
“Inspireerituna põhjapoolsetest vanadest laulutraditsioonidest, viime vaataja loomingulisele, hüpnootilisele ja intuitiivsele teekonnale, mis loob inimese teadvuses püsivaid vibratsioone,” selgitas kuraator.
Performance’i-, heli- ja installatsioonikunstiga tegeleva MaRA enda esivanemate juured pärinevad paljudest põhjapoolsetest rahvastest, nagu saami, rootsi, kveeni, karjala ja soome, ning ta on üles kasvanud looduslähedases keskkonnas, kus oluline roll on olnud käsitööl. Festivali ühe korraldaja, kunstikeskkonna NOBA.ac eestvedaja Andra Orni sõnutsi ongi tänavuse Põhjamaade fookuse mõte otsida meie olemust ja kuuluvust kultuuri, traditsioonide ja looduse kaudu ning see peegeldab viimaste aastate maailmamuutvate sündmuste taustal meie vajadust olla osa millestki suuremast.
“Loodan, et publik leiab kunstinädala kirevast programmist üles sündmused, mis annavad mõtteainet enda kultuuri kaudu laiemalt mõtestamiseks. Kunstinädal annab suurepärase võimaluse perekonnaga väljasõiduks, nautimaks kultuuri ja suvist Pärnut ning kogemaks midagi uut ja põnevat,” avaldas Orn.
Enamik kunstinädala sündmusi on tasuta, vaid rahvusvahelised tipphelikunsti kontserdid on piletiga. Festivali kavast leiab nii näitusetuure, kontserte, performance’eid kui ka filmiprogrammi.
Põhjamaade kunstinädal algab reedel juba traditsiooniks saanud rattatuuriga suvepealinna galeriides, mis algab Tarrvi Laamanni reggae-rütmides tuuriga tema optimistliku impulsiga maali- ja graafikanäitusel “Vibratsioonid” Endla teatrigaleriis ning jätkub uue kunsti muuseumis, linnagaleriis, Piilurigaleriis ja loovlinnakus, kus saab heita pilgu kunstnike ateljeedesse ja tutvuda installatsioonide pargiga.
Kunstinädala avapäeva lõpetab loovlinnakus legendaarselt raju Diverse Universe Performance Festival, kus astuvad Non Grata rühmituse kõrval üles artistid Soomest, Rootsis, Norrast, Leedust ja Mehhikost. Jürgen Rooste, Kalev Vapperi ja Anu Jalase luule-performance “Mustvalgete huntmeeste palvus” on pühendatud varalahkunud kunstnikule Andrus Joonasele.
Laupäeval jätkub kunstinädala programm loovlinnakus suure kunstipäeva ja kunstituruga, mis pakub igas eas huvilistele võimaluse sukelduda kunsti- ja kultuuriellu. Kunstnikud, kunstiasutused ja galeriid tutvustavad oma tegemisi, toimuvad performance’id ja muusikalised etteasted, lõbusad töötoad ja meeleolukad kohtumised kunstnikega. Kunstiturult saab soetada väikeformaadilist ja taskukohast loomingut otse kunstnikelt.
Põhjamaade kunstinädalal osalevad peale kohalike kunstnike Roi Vaara, Irma Optimisti, Michel Ruths, Janika Herlevi, Jyrki Riekki, Aarno Rankka, Juho Pösilö Pöysti, Risto Puurunen Soomest, Marita Solberg, Trond Ansten, Steinar Stensen, Arnfinn Killingtveit, Isabella Vik Norrast, Morgan Schagerberg, Erik Nilsson, Ketter Raudmets ja Peter Rosvik Rootsist, Rasmus Dano, Lars Grenaae, Hanne Ravn Taanist, Magnús Logi Kristinsson Islandilt, Hansina Iversen Fääri saartelt.
Kunstinädalate ajalugu ulatub aastakümnete taha, alates 2016. aastast toimuvad need aga Nordic Baltic Art Center NOBA eestvedamisel ning sel aastal koostöös Loovlinnak MTÜga. Selleaastase Pärnu kunstinädala programm sünnib koostöös suvepealinna kohalike kunstiasutustega ning Pärnu linnavalitsuse ja Nordisk Kulturfondi toel.