:format(webp)/nginx/o/2022/08/01/14732507t1h4510.jpg)
- Pärnus võiks turismimaks olla euro kuni poolteist.
Paljud riigid on rakendanud turismimaksu, kuid siin otsitakse põhjusi, miks seda ei saa rakendada.
Pärnu on turismilinn ja suvi meelitab puhkajaid igast ilmakaarest. Üleüldise lennunduskaose taustal võib eduliselt tänavu ihu pruunistada siingi. Pane talvel aegsasti hotell kinni ja tule suvel. Siinsed spaad on magnetid igal aastaajal. Olen palju mõelnud, miks meil välditakse kuurordimaksu. Poliitikud ei taha otsustamisega kaotada hääli, sest tegu võib olla paljude jaoks ebapopulaarse sammuga. Siiski tuleb endale aru anda, et kulutused suurenevad igas valdkonnas ja kusagilt peab hakkama raha juurde tulema. Pärnu on muutunud aastatega ilusamaks. On lisandunud kergliiklusteid, uuenenud rannapromenaad ja pargid muutunud pilkupüüdvamaks. Heakord vajab raha. Siiani tuleb see omavalitsuse eelarvest. Võiks aga tulla mujalt.
Iidses Krakowis on turismimaks ja see tasutakse hotellis. Summa on tõesti väike, vaid kolm zlotti ehk 70 eurosenti inimeselt öö kohta. Ka Põhja-Poola järvederikkas Warmia-Masuurias, mis spaade ja puhkekodude poolest on võrreldav Pärnuga, tuleb hotellides tasuda taolist maksu. Summa on taas 70 senti öö kohta. Paljud meist on külastanud Kreeka saari. Sulle ei anta hotellis enne toa võtitki, kui ei tasu turismimaksu. Summa jääb 2.50 ja viie euro vahele öö kohta inimese pealt. See sõltub hotelli kategooriast. Kõik maksavad.
Kui eelmise kümnendi keskel tahtis Tallinn kehtestada samasuguse maksu, tõstis Reformierakond kisa: maksukoormus tõuseb, mõeldamatu, peletab turistid eemale. Öeldi, et mujal pole seda juhtunud, aga Eestis saab teoks. Väga huvitav. Tegu on lihtsalt soovimatuse ja tahte puudumisega. Otsitud põhjused.
Turist tuleb reeglina sinna, kus on silmailu.
Vambola Paavo, reisiajakirjanik
On vaja otsustada riiklikul tasandil ja vastu võtta seadus, mis lubaks kohalikel omavalitsustel teatud makse kehtestada. Külastus- või kuurordimaks selline ongi. Pärnu, Haapsalu, Võsu või Kuressaare saaksid eelarvesse täiendavat raha. Mõnigi omavalitsus on sellele mõelnud, ent riik on pannud käe ette.
Turismimaksust saadava rahaga korrastatakse mujal teid ja tänavaid. Tegeldakse haljastuse ja heakorraga. Uuendatakse valgustust. Meil peab selleks vald või linn oma rahakotist vahendeid leidma. Turist tuleb reeglina sinna, kus on silmailu. Horvaatia pärl Dubrovnik saab ligemale 90 protsenti heakorraks kuluvast rahast turismimaksust. Liikuge seal ringi ja veendute ise, kui korras on linn.
Eelmisel sügisel sain vanas hansalinnas Gdanskis elamuse. Parki paigaldatud prügikastid olid disainitud tulbiõe-kujuliselt. Betoonile olid ümber pandud metallist kroonlehed. Sellist polnud veel kusagil silmanud. Pärnuski võiksid rannapromenaadil, Koidula pargis ja südalinnas sellised silma rõõmustada, ka jahisadamas.
Turismimaks ei saa olla suur, sellega ei tohi üle võlli minna. Pärnus võiks see spaakülastuse korral olla euro või poolteist öö kohta. Pole kohvitassi hindki! Lätis Jūrmalas ei saa autoga linna sissegi sõita, kui ei maksa automaati eurot.