Loodusvaatlus ⟩ Leedikute röövikud järavad isukalt kuusekäbisid

Karl Adami
, loodusfotograaf
Copy
Putukate söödud kuusekäbi.
Putukate söödud kuusekäbi. Foto: Karl Adami

Neil heina- ja karjamaadel, mis jäid tänavu niitmata, õõtsuvad nüüd tuule käes kollakaspruunides toonides kõrred, mille keskelt tõuseb pidevalt lendu küpseid seemneid mugivaid kauneid ohakalinde. Pruune toone on looduses taas harjumatult palju ja silmadel ei õnnestu tabada enam ühtegi puhtalt rohelise kasukaga puud. Ikka leidub rohelise keskel kollaseid, pruune või suisa punaseid lehti.

Vaikselt saab looduses juba aimu, mida ja kui palju siia jäävate lindude ja imetajate sahvritesse lähiajal võib sattuda. Sarapuudes leidub hulgaliselt praegu veel roheliste pükstega pähkleid ning tänavu aasta puuks kuulutatud pihlaka kobarad on värvunud apelsinikarva. Pasknäärid on juba mitmel päeval revideerinud tammesid, kuid selleni, et tõrud oleks tarbimisvalmid, kulub veel aega.

Kahju on mul aga kuusekäbidest, mida on kodukandis juba teist aastat järjest tabanud suurem putukate huvi. Viimane muljetavaldav käbisaak oli kahe aasta eest, mil käbisid noolivaid kuuse-käbilinde oli mõnes metsatukas märksa enam kui näiteks rasvatihaseid või pöialpoisse. Möödunud hooaja keskmine käbisaak sai hukka suuremalt jaolt käbileedikute tõttu, kelle röövikud käbisid suure isuga tarvitasid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles