Karjääri lõpetav Fosti soovib Tartu linnamaratonil püstitada rajarekordi

Karl Hütt
Võiduka hüppega üle finišijoone. 93. Ümber Viljandi järve jooksu võitis tänavu 36.10ga Roman Fosti. Foto: Elmo Riig

Eeloleval nädalavahetusel toimuv 11. Tartu linnamaraton saab Pärnust pärit pikamaajooksjale Roman Fostile olema eelviimane nii pikk võistlusmaa, kuhu ta võidu nimel jooksma läheb. Kuigi Tartu on talle tuttav linn, siis linnamaratoni läbib ta seal esimest korda.

Fosti rääkis, et oma eelviimasele täispikale maratonile läheb ta vastu õnnelikuna. Ta mõtleb võidule ja rajarekordile, kuid mitte ainult.

“Tartus olen saanud bakalaureusekraadi, iga tänavalõik on tuttav, nii et tahaks korra uuesti üle vaadata, mis siin linnas ka muutunud on,” lausus sportlane, kes soovib Raivo Alla 2016. aastast püsinud tippmarki 2.29.09 ületada.

39aastane Fosti on Tartu jooksupeol seni osalenud vaid kahel korral: 2017. aastal kümne kilomeetri distantsil, mille ta võitis, ja 2018. aastal poolmaratonil.

Tean, et mulle terendab uus ja huvitav eluetapp, kui ma ei pea enam rekordeid taga ajama. Küll naudin ma väga sportimist, eriti jooksmist, ja plaanin veel maratonidel pikalt osaleda.

Roman Fosti, pikamaajooksja.

“Kuna olen 2014. aastast tippsportlasena võistelnud suve lõpus  tiitlivõistlusel, siis Tartu linnamaratoniks pole jäänud aega uut treeningutsüklit läbida,” selgitas Fosti ja lisas, et mänedžergi on pakkunud välja välisvõistlusi, kus on valitsenud tihedam konkurents kui Tartus.

Tuleviku kohta teadis Fosti, kelle maratonirekord on möödunud aastal Itaalias joostud 2:10.46, öelda nii palju, et oma viimase ajaga-võidu-maratoni jookseb ta järgmisel aastal Tallinnas. Seal püüab ta kodumaa pinnal alistada 2:20 ja võita oma viimase Eesti meistrivõistluste medali.

Elu pärast tippsporti ootab Fosti põnevusega. “Tean, et mulle  terendab uus ja huvitav eluetapp, kui ma ei pea enam rekordeid taga ajama. Küll naudin ma väga sportimist, eriti jooksmist, ja plaanin maratonidel veel kaua osaleda,” kinnitas pikamaajooksja.

Isiklikud rekordid

Roman Fosti saavutas tänavu suvel Müncheni EMi maratonidistantsil 2:19.34ga 41. koha. Foto: Mihkel Maripuu

5000 meetri jooks: 14:21.24, Tallinn, 2017.

10 kilomeetri jooks: 29.37, Rapla, 2020.

Poolmaraton, 1:03:03, Gdynia (Poola), 2020.

Maraton: 2:10:46, Siena (Itaala), 2021.

2018 Põhjamaade meister 10 kilomeetri maanteejooksus, 30:20.

Andmed: maratonimees.ee