N, 2.02.2023

Olümpiapronks Kelly Sildaru startis Jõulumäel hoopis uuel alal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Jõulumäe tervisespordikeskuse lumisel peastaadionil kostis suusatajate kõrval täna ennelõunal entusiastlikku niutsumist ja haukumist. Esimest korda Baltimaades võtsid veokoerad koos omanikega ette 15kilomeetrise ehk kahe penikoorma jooksu. Stardijoonel oli ka Pekingi olümpiapronks Kelly Sildaru koos Siberi haski tõugu koera Kiraga.

Mida minut stardile lähemale, seda häälekamaks muutusid kutsad. Omanikel oli tükk tegu, et oma neljajalgseid sõpru stardialas rahulikuna hoida. Ilmataat kostitas jooksjaid ja matkajaid värske lumesajuga.

Esmalt läksid rajale mehed, seejärel naised ja viimaks matkalised, kelle puhul vahemaa läbimise aega ei võetud. Krossijooksu rajale startis 22 koera ja jooksjat, kellest viis oli Jõulumäele saabunud Lätist. Võistluse üks korraldajatest Anu Raja sõnas, et osalejate rohkusega oldi rahul.

Enamasti läbitakse koerakrossidel nelja- kuni kuuekilomeetrine distants. Pikema vahemaaga võistluse korraldamise mõte tuli Rajal seetõttu, et Kesk-Euroopas tehakse pikemaidki võistlusi ja miks mitte ka siin teha. Näiteks Ungaris on olnud 100 miili ehk 160 kilomeetri läbimise võistlusi.

Võistluseks sobiva koha leidmine polnud samuti keeruline, kuivõrd Jõulumäel on 15kilomeetrine matkarada olemas. Korraldaja märkis, et kuna Jõulumäe raja teine pool võib kohati päris ohtlikuks minna, on nad teinud reeglites väikese erandi. Kui tavapäraselt peab koer kogu aeg jooksma inimesest eespool, siis ohtlikumatel osadel võib neljajalgne olla jooksja kõrval või taga.

Kõige nobedamalt ületas lõpujoone Tarvo Siim, kes läbis 15 kilomeetrit ajaga 1.02.19. Temast sekund hiljem tuli finišisse lätlane Dagnis Boltrikovs. Kolmanda koha saavutas Janar Pähn, kes kaotas esimesele kahele veidi alla kahe minutiga.

Naiste arvestuses läbis kaks penikoormat kõige kiiremini lätlanna Alise Lūkina – temal kulus koos koeraga 15 kilomeetri läbijooksmiseks 1.08.33. Pjedestaali teisele astmele tuli Kristi Roosvald, kes kaotas lätlannale 28 sekundiga. Naiste arvestuses sai proksise autasu Kätlin Pillart ajaga 1.11.21.

Kelly Sildaru tuli 11 naise konkurentsis üle lõpujoone seitsmendana.

Peale jooksmise oli võimalus rada läbida ka koos koeraga jalutades. Teiste seas asus retkele vaegnägija Merike Kase koos juhtkoer Ursa ja Kaja Lootiga, kes oli neile teejuhiks.

Selline veokoera amet on Ursale suhteliselt uus. Kase ja Loot treenivad koostööd, kus viimane kirjeldab ümbrust ja aitab juhiste andmisel. Kui praegu läbiti rada jalutades matkates, oleks kaugem eesmärk hakata selliselt juhatades ka jooksma.

Seekordne matk kulges neil hästi. Raja lõpuosa oli Kase sõnutsi küll raskete tõusude ja langustega, kuid lõpuni nad jõudsid. “Koer muidugi väsis ära ja siis mõtlesin, et kumb tahab rohkem turgutust saada, kas Ursa või mina,” muheles Kase.