N, 2.02.2023

Kas otsumami passib hamba alla ehk Hädas laste seas poppide eksootiliste näksidega

Kristo Niglas
, Reporter
Kas otsumami passib hamba alla ehk Hädas laste seas poppide eksootiliste näksidega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Seadusepügalad ja euronõuded sätestavad selgelt, milline info peab toiduainete pakenditel olema.
Seadusepügalad ja euronõuded sätestavad selgelt, milline info peab toiduainete pakenditel olema. Foto: Shutterstock

Mõni aeg tagasi saabus mu laps koju terve hunniku toiduga, mille pakendil üksnes hieroglüüfid. Lapsevanemana jäin nõutuks: kuidas küll aimu saada, mis neis pakkides on?

Tekkis küsimus, et kas sellist kaupa tohib üldse müüa?

Põllumajandus- ja toiduameti (PTA) toiduosakonna nõunik Tiiu Rand kinnitas, et eestikeelse märgistuseta toitu ei ole lubatud müüa. “Eestikeelse märgistuse puudumine võib ohtu seada terviseprobleemidega või muul moel tundliku tarbija,” lausus ta.

Kui PTA kontrolli käigus selgub, et märgised puuduvad, tuleb nende toodete müük kohe lõpetada ja amet teeb kauplejale ettekirjutuse puudused kõrvaldada.

Selliseid ettekirjutusi tehakse Ranna kogemust mööda harva. Tänavusi andmeid veel pole, kuid näiteks mullu edastas PTA neid 38. Toiduteabe kontrolle tehti 2021. aastal üle 6000.

Jaapanist pärit toidukaubal puudusid eestikeelsed sildid.
Jaapanist pärit toidukaubal puudusid eestikeelsed sildid. Foto: Kristo Niglas

Müügipakendil eestikeelse märgistuse puudumist on tuvastatud väikepoodides, mis müüvad eksootiliste riikide tooteid või rahvusköökide toite. Rand tõi näitena Indiast ja Jaapanist pärit toidukauba. Meie koju jõudnud kraam pärines niisugusest poest: Pärnus Port Arturis asuvast Jaapani animatsiooni teemalisest kauplusest Anix.

PTA Lääne regiooni juhtspetsialisti Tiina Pakkoneni sõnutsi käisid mainitud poes möödunud kuu lõpus kontrollid. Selgus, et kõigil müügipakenditel puudus eestikeelsed märgistus. Amet tegi kauplusele ettekirjutuse lisada pakenditele eestikeelne teave hiljemalt järgmise aasta jaanuari lõpuks. Kui kauplus seda ei tee, ootab 1000eurone trahv.

Mis peab olema kirjas toidu pakendil?

  • Toidu nimetus;
  • koostisosade loetelu, sealhulgas allergeenid, energia- ja toitainete sisaldus (ehk toitumisalane teave);
  • kasutamise ja/või säilitamise eritingimused;
  • säilimisaeg;
  • netokogus;
  • käitleja nimi ja aadress, mille nime all toitu turustatakse.
Andmed: PTA

Anixi kaupluses käib töö, et nõuded täita. “Kõigi meie toodete koostis ja nimetus on eesti keeles klientidele kättesaadav poes toodete kõrval olevatel siltidel,” selgitasid poepidajad. “Ameti soov oli, et kogu info oleks ka toodetele kleebitud, ja me tegeleme sellega, et see juba õige pea nii oleks.”

Märksõnad
Tagasi üles