Sõudelegendist valmib elulooraamat

Copy
Mihkel Leppik valiti 1989. ja 1990. aastal Eesti parimaks treeneriks.
Mihkel Leppik valiti 1989. ja 1990. aastal Eesti parimaks treeneriks. Foto: Urmas Luik

Tunamullu manala teed läinud sõudekorüfeest Mihkel Leppikust sünnib peagi elulooraamat, mille koostab aastakümneid spordiajakirjanikuna tegutsenud Enn Hallik.

Oma eluajal Eesti sõudmise grand old man’iks kutsutud Leppik tegutses sõudespordi juures kaugelt üle poole sajandi, rajades mitu sõudebaasi ja tuues tippu teiste seas rahvusvaheliselt tuntud atleedid, näiteks Jüri Jaansoni, Tõnu Endreksoni ja Andrei Jämsä.

Pärnu sõudeklubi juhtkonna otsusel alustati suurkujust elulooraamatu koostamist, autoriks pärnakas Hallik, kelle sulest on ilmunud tuhandeid lehelugusid ja mitu raamatut.

"Raamat Mihklist on selles mõttes eriline, et selliseid mootoreid ja treenereid, kes kogu oma elu ühes suunas pühendavad, on vähe," rääkis autor, kelle sõnutsi mõtleme neile isiksustele liiga vähe. "Peaksime enam meenutama, kui palju neile võlgu oleme: et nende õpilased on palju rõõmu pakkunud ja et näiteks Mihkli tuhanded hoolealused on saanud temalt seerumit tubliks inimeseks kasvada."

Sõudelegendist kirjutab raamatu Enn Hallik.
Sõudelegendist kirjutab raamatu Enn Hallik. Foto: Urmas Luik

Millise tundega eeldatavalt tänavu aasta lõpuks valmiva raamatu autor sule kätte võtab? "Kindlasti on see mullegi huvitav väljakutse. Seda enam, et ega minusugune kirjatsura, hiljem rahakoti ja suure võimuta spordiliidu juht vist Mihklile väga imponeerinud, ja üritamisest hoolimata ma tema karmusest läbi tungida ei suutnudki," avaldas mitme spordiorganisatsiooni töös kaasa lööv kirjamees, kes on teinud kaastööd paljude olümpiaraamatute koostamisel ja nuusutanud sõudevõistlusigi väga lähedalt.

Pärnu sõudeklubi presidendi Toomas Rapi sõnutsi oli tagumine aeg tegutsema asuda, sest lugusid, mida Leppikust talletada, on väga palju. "Neid oskavad kõige paremini rääkida tema kaasteelised, keda peagi küsitlema asutakse," ütles Rapp, kelle hinnangul saab peategelasest rääkida paljudes rollides: treener, õpetaja, paadimeister ja hoonete ehitaja.

Oodatakse annetusi

Projekti hinnanguliseks maksumuseks kujuneb ligemale 20 000 eurot, mis loodetakse kokku saada avaliku ja erasektori ning eraisikute toel. Esimesed annetused on juba laekunud. Panustada soovijad saavad teha ülekande Pärnu sõudeklubi arveldusarvele EE512200221058343954 Swedbankis, selgituseks "Mihkel Leppiku elulooraamat".

Tagasi üles