N, 2.02.2023

Video ⟩ Mida arvavad pärnumaalased tsenseeritud kuke asemel valminud taiesest?

Mida arvavad pärnumaalased tsenseeritud kuke asemel valminud taiesest?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Möödunud kuul pandi “i”-le punkt, kui Pärnu sisejulgeolekumaja peasissekäigu kohal olevale katusele paigaldati moodne skulptuur “Kibuvits”. Pärnu Postimees uuris jõuametite hoonet külastanud inimestelt, mida nemad kunstiteosest arvavad.


Osa politsei- ja piirivalveameti (PPA) klienditeenindust väisanud inimestest ei pannud verivärsket kunstiteost üldse tähele, osadele jäi mõistatuseks selle tähendus. Leidus neid, kes tundsid kibuvitsa ära, ent pakuti ka lilli, mõõkasid, jõhvikaid, tuletikke ja tulesädemeid. 

Pärnu sisejulgeolekumajale taiese leidmiseks kuulutati välja konkurss ja veel teinegi, sest esialgse võidutöö “Punase kuke portree” kasutuselevõtu vastu oli PPA, põhjendades, et kukk on halvamaiguline kujund, tähendades kuritegelike ringkondade slängis politseinikku. 

Esimese konkursi võitis “Punase kuke portree” - konkursi žürii arvates tähendab see rahvasuus tulekahjut, mitte kuritegelike subkultuuride slängis politseinikku.
Esimese konkursi võitis “Punase kuke portree” - konkursi žürii arvates tähendab see rahvasuus tulekahjut, mitte kuritegelike subkultuuride slängis politseinikku. Foto: Erakogu

Järelkonkursi võitis Urmas Viigi kavand “Kibuvits”. Metalltorudest ja klaaskuplitest koosnev taies jõudis Pärnusse detsembris. 

Protsendikunstitööks on talvine kibuvitsapõõsas, mille oksi ehivad punakad viljad ja okkad, autori sõnutsi ravib kibuvits abivajajat ja torkab rahurikkujat.
Protsendikunstitööks on talvine kibuvitsapõõsas, mille oksi ehivad punakad viljad ja okkad, autori sõnutsi ravib kibuvits abivajajat ja torkab rahurikkujat. Foto: Riigi Kinnisvara As

Eestis kehtib 2011. aastast kunstiteoste tellimise seadus, mis reguleerib avaliku otstarbega hoone ehitustöödega kaasnevat kunstiteoste tellimise kohustust avaliku ruumi esteetilise rikastamise eesmärgil. Tegu on Eesti ainsa otseselt kunsti puudutava seadusega.

Seadusega kehtestatud tellitava kunstiteose hind on üks protsent ehitustööde maksumusest, aga mitte üle 65 000 euro, just nõnda palju maksis ka siinsete jõuametite ühiskodu kaunistav istallatsioon. Teoste tellimise viisist lähtudes on käibele tulnud väljend protsendikunst. 

Märksõnad
Tagasi üles