:format(webp)/nginx/o/2023/01/23/15095823t1h8044.jpg)
Alvar Johannes Alevi näost peegeldus nädala viimasel päeval siiras rõõm. Maailma parima suusariigi tšempionaadil kogetu oli lihtsalt nii võimas, et veel tunde pärast medali kaelasaamist ja siinkirjutajaga sõite analüüsides tuli pärnumaalasel kananahk ihule.
Norra meistrivõistlused on fjordide maal justkui püha. Võrreldav meie laulupeoga. Kohale tulevad mitmesajad sportlased, tuhanded fännid, riigitelevisioon ja mõistagi kaasneb selle kõigega kõva melu.
Need, kes seal säravad, on tehtud mehed-naised. Tuletame meelde, et tegu on maailma kõvima suusariigiga, kus lumel liuglejaid, kes sõidaksid MK-sarjas esikümnesse, on jalaga segada. Enamik neist lihtsalt ei pääse suurtele võistlustele, kuna riigi tase on nõnda kõrge. Sel aastal koguneti neljapäevast pühapäevani ja kõva pakasega Gjøvikusse.
Jõulu suusaklubi kasvandik Alev alustas tšempionaati 15 kilomeetri vabatehnikadistantsiga, kus saavutas 165 norraka ning ühe austraallase, kanadalase, sakslase ja šveitslase konkurentsis 38. tulemuse.
"Reedene sõit oli üle kuu aja esimene tõsisem võistluspingutus," märkis 29aastane olümpiasportlane, kelle sõnutsi oli avastardi eesmärk mitte end kinni sõita, sest järgmistel päevadel ootasid ees tähtsamad etteasted, 30 kilomeetri suusavahetusega sõit ja meeste teatevõistlus.
/nginx/o/2023/01/23/15095824t1h8219.jpg)
Tori vallast Jõesuu külast pärit suusataja pidas plaanist kinni ega sõitnud end pildituks. Alev kaotas võitjale, kolmekordsele juunioride maailmameistrile ja meeste seas MM-pronksi teeninud Harald Østberg Amundsenile pisut üle kahe minuti.
"Tunne oli tegelikult hea: kindlasti oli mul sees ka 15 sekundit kiiremini sõita ja lõpetada 30 hulgas," tunnistas eestlane. "Täiesti ulmeline mõelda, mis konkurents ikkagi Norras on – suhteliselt sama mis maailmakarikat sõites."
Laupäevaseks suusavahetusega sõiduks (15+15 km) olid Alevil kõrged sihid: pärnumaalane oli just selleks distantsiks treeningutel kõvasti vaeva näinud ja ootas seda pikisilmi. Paraku olid korraldajad sunnitud sõidu ära jätma, sest raja kõige külmemas punktis mõõdeti 25 külmakraadi – lubatud piir Norra meistrivõistlustel on miinus 18. Niisiis leppis Eesti koondislane tol päeval rahuliku treeninguga.
Alevi ja tema sealse Norra tiimi Hemingu pidupäev saabus pühapäeval, kui kavas oli 3x10 kilomeetri klassikateade.
Tol päevalgi mängis ilmataat miinuskraadidega piiri peal – niisiis otsutasid korraldajad, et raske ja paari eriti külma ja madala rajapunktiga viiekilomeetrise ringi asemel kihutatakse hoopis neli tiiru 2,5kilomeetrisel, mis oli profiililt märksa kergem. Ühtlasi nihutati kella üheksane start 13.30 peale, mil oli pisut soojem. Otsustaval temperatuurimõõtmisel näitas kraadiklaas –17,9 ehk sõidame!
Kui esiti pidi startima umbes 100 tiimi, tuli viimaks joonele 75 kolmeliikmelist võistkonda. Alev sõitis Hemingu tiimis teist vahetust, esimesena tuiskas rajale Harald Astrup Arnesen ja ankrumehena Simen Myhre.
"Meil oli juba ammu paigas, et mina sõidan teist ehk töö tegemise vahetust," tunnistas Alev. "Kuigi isiklikult oleksin eelistanud seda pikemat ja rasket ringi, siis suures plaanis oli ringi muutmine meile hea uudis: esimest ja kolmandat vahetust sõitsid meil kaks maailma tippsprinterit, kelle jaoks sobis kergem ring nagu rusikas silmaauku!"
Avavahetust sõitnud Arnesen tegi oma töö suurepäraselt ja saatis Alevi rajale neljandana, liidrist oldi maas viis sekundit.
:format(webp)/nginx/o/2023/01/23/15095825t1h123e.jpg)
"Minu vahetus algas oodatult ühe suure sprindiga ja tõusin üsna kiirelt kolmandaks. Aga oli näha, et üks favoriit liigub võimsalt ja stabiilselt: esimese ringi vältel oli meil umbes viiesekundiline vahe ja teda ma kätte ei saanud. Teisel ringil pakuti mulle võimalust ühe Trondheimi klubiga koos liidrit püüda, aga ei suutnud kaasa minna. Ees oli kahe-kolmemeheline punt ja tagant tuli üks hirmuäratav tandem kahe Oslo klubiga, mina üksi nende vahel. Eks üksi sõites vahe pisut kärises. Viimasel ringil karjuti mulle, et meie viimane vahetus on super vormis ja iga sekund loeb: suutsin positsiooni hoida ja vahetuse neljandana üle anda," võttis Alev oma neli tiiru kokku.
Viimases vahetuses tegid eestlase tiimikaaslane Myhre ja tagant tulnud vastne Norra meister Amundsen roppu tööd ja nõelusid kinni umbes 40sekundilise vahe teise kohaga. Viimasel ringil hakkas kõik justkui nullist – ehkki liider oli eest läinud, olid kohad teisest viiendani saadaval.
"Arvestades Simeni kiirust, oli üsna suur lootus, et üks medalitest võib meile langeda. Siiski oli vastas kolm väga head sprinterit ja Amundsen, kes tempoga järjepidevalt tappa üritas," teadis Alev.
Myhre tegi viimasel laskumisel suurepärase positsioonivaliku ja hoidis lõpusirgel kõik konkurendid seljataga – tasuks hõbe! Viimaks mahtusid kohad teisest viiendani vaid 1,3 sekundi sisse.
"Hõbe tundus sel päeval kullamaitsega – ülim emotsioon!" rõõmustas Alev. "Endalegi veidi uskumatu, et suusatamise absoluutsest tippriigist medal taskus. Muidu neid riike, kus medal saadud, on vist ligemale kümme, aga see on veidi teistsuguse maitsega. Eriti magus oli, et pjedestaali esimesed kaks võistkonda on Oslost, kes teevad omavahel tugevalt koostööd ja kellest nelja sportlasega olen saanud regionaalkoondises palju koos treenida. Nii mitugi suurnime lahkus staadionilt pettunult, sest nagu staadionil mainiti, on teade norrakate jaoks nende murdmaasuusatamise rahvuspäev!"
Nädala esimesel päeval pidi Alev olema juba kell 5.30 lennujaamas, et võtta suund Itaaliasse Livingosse, mäestikulaagrisse.
/nginx/o/2023/01/23/15095826t1h62f5.jpg)
"Hoolimata kellaajast oli lennujaamas nii mõnigi suusafänn, kes pärast eilset mind suusakottidega reisides ära tundis ja õnne soovis!" muheles tehtud mees.
Alev rassib Itaalia Alpides kaheksa päeva üksi ja stardib seejärel Toblachi MK-etapil. Seejärel naaseb ta ühes teiste eestlastega mägedesse ja treenib seal kokkuvõttes üle kolme nädala, et olla tippvormis hooaja tähtsaimal jõuproovil, kuu aja pärast algaval MMil Sloveenias Planical.