Külastastasite äsja Pärnu linnavolikogu elanikkonnakaitse komisjoni, kus kõnelesite julgeolekuolukorrast, samuti elanikukaitsest. Kui tähtsad need teemad meile praegu on?
Kindlasti pean oluliseks riigi toimimise kõiki aspekte, mis valmistavad meid ette kõige halvemaks. Eeldada, et sõda tuleb, ei ole mõistlik, kuid selleks valmistuma peab ikka.
Igasugused organisatsioonid, komisjonid, inimesed, kes seda teemat arutavad, on mulle väga olulised. Samuti on tähtis, et riigis ja omavalitsustes on kokku lepitud, kes, mida ja kuidas teeb. Et kes juhib ja mida saame ühiselt teha, et olla ükskõik milliseks kriisiks paremini valmis. Kõige suurem kriis ühele riigile on alati sõda.
Siin Pärnus on vähemalt komisjon, kes selle teemaga tegeleb. Ei usu, et see kõikides omavalitsustes nii on. Aga selliste asjade üle arutledes jõutakse mingisuguse selge tulemuseni. Ma vähemalt loodan.
Tähtis on seegi, et ainult ei räägita, otsustata, vaid ka rahastatakse. Eestis on laiapindsest riigikaitsest räägitud juba pea 15 aastat. Mäletan, kui olin kaitseministeeriumi kantsler, et juba siis alustasin debatti sellel teemal. Sellele järgnesid mitmesugused riiklikul tasemel kokkusaamised ja riigikaitse strateegia.
Aastate jooksul on sõjalisse riigikaitsesse panustatud palju, aga minu hinnangul on nii-öelda tsiviilkaitse, nagu me seda nõukogude ajast teame, või elanikkonnakaitse, nagu seda praegu nimetatakse, jäänud vaeslapse rolli. Vahest alles pärast eelmise aasta 24. veebruari alanud hävitava sõja algust on hakatud mõtlema nendel teemadel intensiivsemalt.