Tähtis on veel tasakaalutreening. Sooba õpetab selleks lihtsaid harjutusi.
Hoiate toolist kinni, tõusete varvastele, laskute tagasi.
Lasete käed toolist lahti, tõusete varvastele, panete silmad kinni, seisate, laskute tagasi.
Tõstate ühe jala õhku, hoiate, panete jala maha.
Panete silmad kinni, tõstate ühe jala õhku, hoiate, panete jala maha.
Tõstate ühe jala õhku, proovite jalga viia ette-taha, panete jala maha.
Panete silmad kinni, tõstate ühe jala õhku ja proovite jalga viia ette-taha, panete jala maha.
On olemas ka mitmesuguseid tasakaalumatte ja -palle, millega tasakaalu treenida.
Lihas- ja tasakaalutreeningud ennetavad ja ravivad osteoporoosi. “Lihas kinnitub luule, luu saab sellest aktivatsiooni ja koormust, verevarustus paraneb,” selgitab doktor Sooba. Lihastreening on juba kõndiminegi, aga eriti efektiivne on plangu-nimeline harjutus, mis haarab kõik lihasgrupid.
Kui meie luud on tugevad, väheneb luumurdude oht. Keegi ju ei taha saada luumurdu! “Reieluumurd võib olla eluohtlik ja võib surmata,” hoiatab arst. “Et selleni ei jõuaks, on vaja luuhõrenemise vastu võidelda. Suurem oht on naistel, kel menopausi ajal see protsess käima läheb, eriti kui me ei söö piisavalt kaltsiumirikkaid tooteid, tarbime vähe D-vitamiini, suitsetamine ja alkohol sinna juurde. Aga kui me liigutame, saame luid tugevdada.”
Aja jooksul oleme saanud targemaks selles suhtes, kui palju peaks päevas või nädalas liikumisele aega kuluma. “Kui varem rääkisime, et 150 minutit nädalas mõõduka koormusega kõigile, siis praegu on see 300 minutit. Me teame ka, et tervisekasu kasvab, kui liikuda üle 300 minuti. Meie teadmised on arenenud, teame, et tuleb kõvasti rohkem teha, eriti ülekaalulistel. Ja kellel on terviseprobleemid, siis mõõduka koormusega!”