:format(webp)/nginx/o/2023/07/11/15449343t1h641e.jpg)
Pärnu oli nädalavahetusel rannavollepealinn, kui suvepealinna plaažil heitles 30 väljakul 442 noort ja vana spordisõpra. Küll tõdesid korraldajad, et tänavune festival jääb viimaseks.
Petronase-nimelist noorte vollepidu peeti 12. korda ja tänavu küünditi rekordarvude tasemele: kokku saabus Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest suvepealinna 172 paari, kes võtsid mõõtu neljas eaklassis. Teist aastat järjest võeti kampa täiskasvanudki ja nii hakkasid 30 mees- ja 19 naispaari jahtima Unibeti turniiri 4000eurost auhinnaraha.
Turniiri vedasid eest Jaanus Nõmmsalu, Laura Milk ja Stig Rogenbaum, ent mõistagi vajas nii suur mõõduvõtt rohkem abikäsi.
"Kokku aitas meid umbes 70 inimest," rehkendas Milk, kelle arvates saadi vollepeo korraldamisega hästi hakkama. "Läti olümpiapronks Mārtiņš Pļaviņš tuli pärast rääkima, et sellist festivali pole kuskil mujal maailmas – isegi mitte sellisel suurel võrkpallimaal kui Läti – ja Eestist tuleb õppust võtta: äge, et nii palju lapsi on koos, kes saavad ühtlasi näha tipptasemel täiskasvanuid. Eks Pärnu rand ole olnud ideaalne koht, kus korraldada, Eestis ainus, kus nii suurt asja teha saab."
Omad poisid finaalis
Nii meeste kui naiste turniiril oli kohal nimekas seltskond. Kodupubliku rõõmuks nägi meeste finaalis ka 22aastast pärnumaalast, Eesti parimat (saali)võrkpallurit Märt Tammearu, kes mängis koos teise koondislase Timo Lõhmusega. Kullamatšis mindi vastamisi olümpiamedalisti Pļaviņši ja Kristians Fokerotsiga. Siiski jäid saalivõrkpallile keskenduvad eestlased tugevale lõunanaabrite duole kindlalt alla, kui matši lõpus näitas tabloo 0:2 (14:21, 13:21).
Kõrgetasemelisel turniiril teenis pronksi teine lätlasest olümpiasportlane Edgars Točs, kes alistas ühes kaasmaalase Olivers Bulgačsiga Leedu paari Mantas Donela ja Karolis Palubinskase 2:0 (21:13, 21:15).
"Meeste tase oli väga korralik," kinnitas Nõmmsalu. "Omad poisid olid finaalis, aga mis teha, Läti ongi meist rannavõrkpallis eespool."
/nginx/o/2023/07/11/15449345t1hd0d2.jpg)
Naiste konkurentsis pidasid pronksimatši kaks Eesti profipaari, kui Maarjamaa esiduo Heleene Hollas ja Liisa Remmelg alistasid 2:0 (21:10, 21:11) Eva Liisa Kuivoneni ja Liisa-Lotta Jürgensoni. Kuld rändas Leetu, kui Ieva Dumbauskaite ja Skalve Krizanauskaite alistasid finaalis 2:0 (21:12, 21:18) lätlannad Līva Ebere ja Deniela Konstantinova.
Ühtlasi oli täiskasvanute turniir Balti meistrivõistluste avaetapp. Kolme riigi mõõduvõtul heideldakse veel sel nädalal Leedus ja Balti tuurile pannakse punkt juuli viimasel nädalavahetusel Lätis. Milki sõnutsi tuli esimest korda toimuva Balti tšempionaadi mõte lätlastelt ja eestlased haarasid kohe härjal sarvist, et liita see noorte rannavollefestivaliga.
"Nii saavad noored rannavõrkpallurid oma eeskujudega ühel festivalil osaleda ja näha, kuidas profimad mängivad," märkis Nõmmsalu, kelle jutu järgi oli Pärnu nädalavahetusel rannavollepealinn. "Noored ja täiskasvanud said koos rannas hullata. Puhkajaid ju ei olnud, sest reedel ja laupäeval rannailma polnud. Pühapäeval oli juba päris kena: finaale jälgis märkimisväärne arv inimesi."
Noorte turniiril jagati välja kaheksa medalikomplekti: nii poisid kui tüdrukud pallisid U14, U16, U18 ja U20 eaklassis. Maarjamaa noored suutsid lõviosa autasudest koju jätta: piiri taha rändasid kahed tüdrukute kullad, kui U14s võidutses Läti ja U18s Soome paar. Ühtlasi oli mõõduvõtt Eesti noorte karikavõistluste neljas etapp.
Noorte turniiri võitjad
(sulgudes tiimide arv)
U14 poisid (11): Marten Miilen – Holger Purga
U14 tüdrukud (27): Paula Krieva – Keita Pļaviņa (Läti)
U16 poisid (16): Armin Kender – Patrik Parijõgi
U16 tüdrukud (36): Keira Lukas – Sandra Lepp
U18 poisid (32): Robin Rohula – Marten Leosk
U18 tüdrukud (29): Ester Hirvonen – Peppiina Mäenpää (Soome)
U20 noormehed (14): Ranel Rahuoja – Johann Mattias Üprus
U20 neiud (7): Salme Adeele Hollas – Mirjam Kurik
Andmed: volley.ee
Nõmmsalu tunnistas, et korraldamisel oli kõige vaevanõudvam platside ehitamine ja mahavõtt. Kibekiire töö käis registreerimiselgi, kui noorte mass korraga randa saabus. Hommikuti olnud suur sahmimine, ent kui turniir juba käima jooksis, sujus kõik nagu kellavärk.
Pärnust pärit vollelegendi sõnutsi on Petronas Euroopa suurim rannavollefestival. Mastaapsuselt küünib Nõmmsalu teada suuremaks vaid Soome noorteturniir Power Cup, ent põhjanaabrite omal heideldakse "tavalises" võrkpallis, mitte rannavolles.
Pidu läbi
Korraldajad kinnitasid, et tänavune oli nende viimane mõõduvõtt. Järgmisel aastal Pärnus rannavollefestivali enam ei tule.
"Meil oli viimane kord nii suurt asja teha: nii meie kui osalejad oleme väga kurvad, et Pärnu rand ei luba keskrannas sporti teha. Tahavad, et kogu sport oleks Düünis, aga nii suures mastaabis me sinna ei mahu. Meile anti mõista, et enam nii, nagu oli praegu, ei saa – nukker olukord," tõdes võrkpalliliidu projektijuht Milk.
Nimelt on Pärnu linnavalitsus kavandanud sellest suvest randa eri tsoonid, et liival lesimist eelistajad võiksid rahulikult päikest nautida ja need, kellele meeldib aktiivne puhkus, saaksid kedagi häirimata sportlikke tegevusi harrastada veidi eemal.
Sääraseid tsoone on viis: traditsiooniline naiste rand, mille kõrval Düün ehk sporditegemise koht, sellest Lehe tänava pikenduseni puhkeala ja sealt Raeküla poole jääval alal aktiivne ala, kus on laste turnimisatraktsioonid ja viis võrkpalliplatsi, ning edasi surfiala.
Nii koliti ka rannahoone seene juurest Raeküla poole ära aastakümneid sama koha peal olnud avalikud võrkpalliplatsid, mis nörritas asjaarmastajaid.
/nginx/o/2023/07/11/15449347t1h6b40.jpg)
Tänavu said vollefestivalil osalejad võistelda veel seene kõrval, muuli pool. Lõviosa 30 väljakust asus rannakohviku hoone ees, peale selle oli neli platsi Düünis.
"Sellise linnavalitsusega ja sellistel tingimustel pole me enam nõus seda turniiri tegema. Nendega käis meeletu vaidlemine: kus ja kuidas teha? Sunseti esist ala ei tohtinud me enam kasutada, see on nüüd kuulutatud "puhkealaks", kus ühtki inimest polnud. Seisis kolm päeva täiesti tühjana: minu jaoks täielik nonsenss!" tunnistas Nõmmsalu. "Linn ei tunneta meie festivali mastaapi ja ajab ühte joru: 30 platsi ei mahu ära. Järgmiseks aastaks tahtsid nad noored saata ranna täiesti teise otsa ja ülejäänud kasutagu Düüni. Linnavalitsus ei näita koostöötahet ja need seitse–kaheksa inimest saavad nüüd öelda, et nad on lõpetanud Euroopa ühe suurema rannavollefestivali."
Linn on valmis läbirääkimisteks
Pärnu linnavalitsuse avalike suhete teenistuse juhataja Anu Juurma-Saksa sõnutsi peavad korraldajad linnaruumi kasutamiseks võtma avaliku ürituse korraldamise loa, et eri sündmused linna ära mahuksid ega sõidaks üksteisele nii-öelda sisse.
"Nõmmsalu esitas avaliku ürituse korraldamise taotluse ja soovis Sunseti ja Hedoni vahelist ala – see oli sündmusel kasutusel ka eelmisel aastal," märkis Juurma-Saks. "Seda, kui palju inimesi rannas just parasjagu on, me tõesti ei oska ette näha ja seega ei saa sellist ennustust alade väljaandmisel aluseks võtta."
/nginx/o/2023/07/11/15449346t1h3804.jpg)
Juurma-Saksa sõnutsi on Pärnu randa lisandunud rannaspordi jaoks sobiv ala, kus on loodud sobilik taristu ja mis võimaldab kenasti igasugu võistlusi korraldada.
"Sel aastal sai rand tsoonideks jaotatud just mõttega, et inimestel oleks võimalikult meeldiv rannas olla. Me ei saa lähtuda ainult ühe poole huvist ja soovist. Pärnu rannaala on piisavalt suur, et eri huvidega inimesed saaksid siin olla nii, et nad üksteist võimalikult vähe segaksid," selgitas Juurma-Saks. Ta lisas, et Nõmmsaluga pole järgmise aasta sündmuse asukoha suhtes veel kokkuleppeid-pakkumisi tehtud.
Linna kõneisik tõi välja, et MTÜ Pärnu Võrkpalliklubile eraldati 2020. aastal neljaks aastaks festivali korraldamise toetust. "Oleme alati valmis läbirääkimisteks, aga need tähendavad kompromissi ja selleks peavad osalejad valmis olema," lõpetas Juurma-Saks.