Valimistel lubatud kindlustunde ja pensionitõusu asemel oleme saamas ebakindluse ja massilised maksutõusud. Kaks kolmandikku meediaväljaannetes avaldatud küsitlustele vastajatest soovib praegu peaministri lahkumist (MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud küsitlus, toim).
Kuigi olukord on keeruline, on edasiviivate lahenduste leidmine võimalik. Kõigepealt tuleb mõista põhjusi. Poliitikat jälginud inimesed mõistavad, et parlamendis toimuv ei ole tekkinud tühjalt kohalt. See on pettusele ehitatud valimiste ja järgnenud tegevuste tagajärg. Olukorra mõistmiseks tuleb peeglisse vaadata valijalgi.
Valijad, kes hääletasid võimule pehme retoorikaga lubajad, peaksid oma otsusega rahul olema. Valides neid, kes on olnud skeemitajad ja alati seadnud oma huvid esiplaanile, saate võimu, mis seisab enda isiklike, mitte valija huvide eest. Pole vaja üllatuda, et pensionilisa, õpetajate palgatõusu, keskmise 1000eurose vanaduspensioni asemel tulevad ootamatult maksutõusud ja skandaalid.
Vaatame, kuidas me sellisesse seisu jõudsime. Algus oli valele rajatud tegevus riigikogu valimistel märtsis, järgnes koalitsiooni teerullipoliitika kevadel, seadusi eirav tegutsemine on jätkunud sügisel.
Põhiseaduse paragrahv 56 ütleb, et kõrgeimat riigivõimu teostab rahvas hääleõiguslike kodanike kaudu. Valimistel valetamise ja selle hilisema tunnistamise tõsidus on selles, et teadliku valega võeti valijailt nende põhiseaduslik õigus otsustada riigi arengute üle. Võeti ära tema tähtsaim õigus demokraatlikus riigikorralduses.
Tulemusena viib valitsus ellu programmi, milleks ta valijalt volitusi saanud ei ole. “Lugege mu huultelt, maksud ei tõuse” asemel on kavas rida uusi makse ja maksutõuse (käibemaksu tõus, automaks), mis tabavad otse inimeste toimetulekut. Avalöök anti suurperede pihta – lastetoetuse äravõtmisega.