Eestlaste seas kõige levinum parool oli tänavu «admin», mille lahtimuukimine võtab häkkeril vaid mõne hetke. Nii selgus paroolihaldustarkvara ettevõte NordPass hiljuti avaldatud uuringust.
Kõige populaarsemad paroolid murtakse kui lukustamata majauksed
Populaarsuselt järgmised paroolid olid «kapsas» ja «speedman». Nende häkkimiseks kulub küberpättidel veidi kauem: «kapsas» muugitakse lahti kahe minutiga, sõna «speedman» puhul kulub kuus minutit.
Eestlaste popimate salasõnade edetabelis järgneb neljandana kuuekohaline numbrikombinatsioon «123456», mille häkkimine on oskajale taas kukepea.
Uuring näitab, et nii Eestis kui paljudes teistes riikides kasutavad inimesed oma paroolides sageli mobiiltelefoni marki. Näiteks «Nokia5110» oli üks levinumaid paroole Eestis nagu «Huawei2017» Austrias või «motorola» Ungaris.
Eestis on populaarne ka täiskasvanutele mõeldud sisu parooli panemine. Nii on popimate paroolide seas «PornHub123». Kuigi inimesed võivad arvata, et täiskasvanutele suunatud sisu viite kasutamine salasõnas tagab teatud taseme privaatsust või salastatust, on see ekspertide sõnul ekslik lähenemine.
Eestlaste populaarsemad paroolid
1. admin
2. kapsas
3. speedman
4. 123456
5. 12345678910
6. Nokia5110
7. pammakas
8. pesumasin
9. timbulimbu
10. adamson
11. Kelluke12
12. Tenneberg1
13. Gabriel5klass
14. Kodu2210
15. vahetariided11
16. Pornhub123
17. pesumasin1234
18. Martin4ik
19. Tagavara12
20. Kallis112
Andmed NordPass
NordPass märkis, et koguni kuni 70 protsenti selle aasta üleilmses nimekirjas olevatest salasõnadest on võimalik murda kiiremini kui sekundiga.
Uuringust selgus ka, milliseid paroole inimesed eri platvormidel kasutavad ja kas nende tugevus erineb.
Kõige nõrgemaid salasõnu kasutatakse voogedastuskontode kaitsmiseks.
Firma tehnoloogiajuhi Tomas Smalakyse sõnutsi võib see olla seotud sellega, et inimesed haldavad ühiseid kontosid ja kasutavad mugavuse huvides kergesti meeldejäävaid paroole. Pole üllatav, et märksa rohkem pööratakse tähelepanu kontodele, mis on otseselt seotud rahaga: finantsteenuste puhul luuakse kõige tugevamaid paroole.
Et teada saada, milliseid paroole internetikasutajad eri platvormidel kasutavad, analüüsisid teadlased ülisuuri paroolide andmebaase, mis saadi avalikult kättesaadavatest allikatest, sealhulgas tumeveebist. Peale selle analüüsisid teadlased veel üht salasõnade andmebaasi, mis oli kogutud pahavaraga.