Pärnu Endla teatri vaatajad valisid aasta parimaks lavastuseks kriitikuteltki palju kiidusõnu pälvinud “Imetegija”, parimaks naisnäitlejaks Liis Laigna ja parimaks meesnäitlejaks Sten Karpovi. “Imetegijas” teevad kaasa nad mõlemad.
Endla publik valis aasta lemmiklavastuseks “Imetegija”
Aasta parimad kuulutas välja ning andis publiku preemiad näitlejaile ja “Imetegija” Endlas lavastanud Kalju Komissarovile üle Pärnu linnapea Toomas Kivimägi eile õhtul teatri suures saalis enne “Boybandi” etendust.
Märtsi lõpuni võisid kõik Endlale oma lemmiklavastusest, -mees- ja -naisnäitlejast teada anda. Valida sai märtsist 2011 kuni veebruarini 2012 esietendunud lavastuste vahel. Preemiad pani koostöös Endlaga välja Pärnu linn.
Võidulavastus “Imetegija” räägib Helen Kellerist (peaosas Liis Laigna), kes sündis terve lapsena Ameerika Ühendriikides 1880. aastal, ent 19kuuselt kaotas raske haiguse tagajärjel nii kuulmise kui nägemise. Ometi suutis ta troostitust ja lootusetust olukorrast välja tulla, hakata uuesti maailma tajuma-tunnetama.
Helen õppis kirjutama ja lugema punktkirjas, kasutama sõrmendeid ja mõningal määral rääkima. Ta kirjutas mitu raamatut ja pidas kogu maailmas loenguid, sai omasuguste eestkõnelejaks. Imetegija, kelle kaudu see kõik võimalikuks sai, oli noor õpetaja Annie Sullivan (mängib Triin Lepik).
See lavastus räägibki Heleni lapsepõlvest, olulisest perioodist, kui ta hakkab õpetaja Annie abiga uuesti ümbritsevat mõistma ja mõtestama.
Kalju Komissarov on Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia etenduskunstide professor, kelle juhendatud kursuselt tuli Endlasse tööle hulk noori näitlejaid, nende hulgas Liis Laigna ja Sten Karpov.
Valitud näidend – väidetavalt on see lavastajal meeles mõlkunud aastakümneid – sai lavale toodud nüüd just seetõttu, et leidusid Komissarovi meelest sobivad peaosatäitjad. Lavastus esietendus Endlas mullu septembris.
Peale “Imetegija” on Liis Laignal rollid lavastustes “Boyband”, “Põrrr…!!!”, “Röövlitütar Ronja”, “Lõpp” ja “Ballettmeister” ning Sten Karpovil lavastustes “Boyband”, “Aladdini imelamp”, “Hamlet Anderson”, “Mees, kes teadis ussisõnu”, “Põletus”, “Röövlitütar Ronja” ja “Ballettmeister”.