Galerii Karge kevadilm pani võistlusmatkal osalenud noorte sitkuse proovile

Raido Keskküla
, arvamustoimetaja
Copy
Noorkotkaste ja kodutütarde võistlusmatk Sirge Siht pani kodumaakonna noorte vastupidavuse proovile.
Noorkotkaste ja kodutütarde võistlusmatk Sirge Siht pani kodumaakonna noorte vastupidavuse proovile. Foto: Margit Kaur

Lõppenud nädalavahetusel toimus juba kuuendat korda kodutütarde ja noorkotkaste võistlusmatk Sirge Siht, mille käigus panid noored oma vaimu ja vastupidavuse proovile nii Pärnu tänavatel kui Audru ja Valgeranna kandis. Lõpplahenduse leidis võistlus pühapäeva hommikul Pärnu Vallikäärus ja Munamäel lõpujooksuga.

Tänavust võistlust jäi iseloomustama erakordselt külm ilm, mistõttu jäeti seekord ära lõpujooksu tavapärane osa ehk veetakistuse ületamine. Noorte Kotkaste Pärnumaa maleva pealik ja võistluse peakorraldaja Alar Tamm meenutab, et kui kõigil varasematel kordadel on võistluse ajal olnud 15 soojakraadi või rohkemgi, siis tänavu said noored vahepeal isegi lund ja rahet kaela.

Ligemale 50 kilomeetri pikkuse – eksimise korral ehk kümmekond kilomeetrit pikemagi – matka ja öö lageda taeva all veetnud noored polnud pärast lõpujooksu just varmad oma seiklusest pajatama. Ometi võis väsinud nägudelt aga välja lugeda rahulolu saavutatuga.

Pealegi ongi võistlusmatka eesmärk noortes huvi äratada üleelamisoskuste, samuti matkatarkuste ja orienteerumise vastu. Tamm kirjeldas võistluse lõppedes, et eelmisel õhtul noortega vestles olid nad ikka üsna väsinud nägudega. “Kui aga kui täna hommikul vaatad, siis kuigi nad on sedavõrd pika maa maha trampinud, ja muidugi ka väsinud, pole näha, et enamik neist karkudega ringi käiks,” märkis ta.

Raskele retkele võitjatiitlit kaitsma tulnud Jaagupi Karu rühma noorkotkad Randy Käsper, Rasmus Lõsjuk, Mikk Mägi ja Erik Roosson pidasid kõige olulisemaks oskust vaimselt ja füüsiliselt vastu pidada. “Kõige raskem ongi see, et vaimselt ei murduks ja suudaks lõpuni minna,” märkis Roosson. Kuigi ta pidas tänavust võistlusilma erakordselt jahedaks, sõnas ta noorkotkale omaselt, et tuleb lihtsalt valida õige riietus. “Kohapeal seistes hakkas tõesti külm, aga siis tuli leida tegevus, mis sooja andis.”

Esikoha viisid Jaagupi Karu noored koju tänavugi. Kusjuures samuti kodutütarde arvestuses tunnistati esikohavääriliseks Jaagupi Karude rühma liikmed Mariliis Puusepp, Heidi Sai, Eerika Sarapuu ja Karmen Säinas.

Üldarvestuses jõudsid võistlusmatkal teisele kohale Vändra poisid (Vändra Ilvesed) ning kolmandat ja neljandat kohta jäid jagama Audru Vandersellid ja Pärnu linna kodutütred.

Võistluse peakohtunik Kuldar Merimaa märkis, et kuigi lõpujooksu veetakistus jäeti nigela ilma tõttu ära, oli tegelikult kogu ala Pärnust Audru poole minnes päris vesine ning vett täis kraavegi oli tee peal küll ja veel. Peakohtuniku selgituse kohaselt vaadati kõik võistlejad õhtul üle ja kontrolliti nende tervist. Jalaville tuli mõistagi tohterdada hulgi, kuid otseselt tervise pärast keegi võitluselt välja ei langenud. Võistluse katkestas vaid üks võistkond, mille liikmetel sai jõud otsa.

Peakorraldaja Tamm rääkis, et võistlusmatka Sirge Siht osalejate arv on aasta-aastalt kasvanud. “Kui esimesel korral oli võistkondi seitse, siis tänavu läks võistluse alguses rajale 16 võistkonda,” sõnas ta. “Ühel hetkel tuleb ilmselt öelda, et siitmaalt on piir ees.”

Tagasi üles