Igakuine mälumängusari toob teie ette eri küsimusi ja teadmisi nii lähemalt kui kaugemalt. Mängus osalemiseks vastake õigesti kõigile viiele küsimusele ja saatke vastused koos oma kontaktandmetega hiljemalt 5. juuniks meiliaadressil malumang@parnupostimees.ee. Õigesti vastanute vahel loosime 6. juunil välja PP kingikoti. Võitja nime ühes õigete vastustega avaldame 8. juuni PPs, kus kuulutame ühtlasi välja uue mängu ja esitame uued küsimused.
Mälumäng ⟩ Pärnu Postimehe mälumäng "Lumi küsib"
Mai küsimused
1. Maikuu on lehekuu. Nõukogude Liidu ajal tähistati ajakirjanduspäeva 5. mail, mis oli ajalehe Pravda esimese numbri ilmumise aastapäev ja ühtlasi Karl Marxi sünniaastapäev. Nüüd, iseseisva vabariigi ajal on tehtud ka ettepanekuid, et Eesti võiks pidada oma ajakirjanduspäeva 19. mail, mis on ühe Eesti ajakirjandust oluliselt mõjutanud suurkuju sünniaastapäev. Kelle auks on tehtud ettepanek pidada Eesti ajakirjanduspäeva 19. mail?
2. Kes pälvib sel aastal Pärnu linnavalitsuse väljaantava Jannseni- nimelise auhinna?
3. Kes on Pärnumaalt pärit ja Pärnus tegutsenud Eesti esimeseks naisõiguslaseks peetav ja Eesti esimese naisteajakirja Linda asutanud Eesti kultuuri- ja ajakirjandustegelane?
4. 2024. märtsis ilmus viimane paberil Eesti Päevaleht. Eesti Päevaleht sündis aga 5. juunil 1995. aastal, kui ühinesid Päevaleht (varem Noorte Hääl), Rahva Hääl ja veel üks leht. Mis väljaanne oli kolmas ühineja? Olgu öeldud, et selles lehes on aastaid töötanud omaaegne Pärnu Postimehe peatoimetaja Peeter Raidla (2010–2015).
5. Millises riigis ilmub ajaleht, mille paberväljaanne on maailmas suurima trükiarvuga (tänase seisuga 6 182 228 eksemplari)?
Aprillimängu vastused ja võitja
1. Riho Luuse kujundatud ja 2016. aastal emiteeritud kaheeurosel pühendusmündil on kujutatud Paul Kerest.
2. 20. augustil 2003. aastal avatud Mati Karmini skulptuuril Tori kiriku juures on ratsamonument Püha Jüri võitlusest lohega. Skulptuur püstitati, tähistamaks võitu Eesti vabadussõjas ja taasiseseisvumist 1991. aastal.
3. Paikuse alevi juures asuvad Pärnu jões Tindisaared.
4. Eesti vanim järjepidevalt tegutsev lasteaed asub Sindis ja tähistab 2024. aastal oma 130. aastapäeva. 9. märtsil 1892. aastal asutas Sindi kalevivabriku direktor Joseph Wulff nn supikooli, et naisi vabrikutööle värvata. Lasteaia nimetus võeti kasutusele hiljem. Tööd alustati Sindi karskusseltsi saalis, kuhu paigutati üle 100 lapse. Vabrik kandis kõik lasteaia kulud. 1894. aastal saadi ametlik luba avada lasteaed, seda loetakse Sindi lasteaia algusaastaks.
5. Pärnu Postimees avas oma veebilehe 2000. aasta aprillis, mil lehes ilmunud uudiseid sai lugeda ka internetis. 2006. aasta detsembris alustas Pärnu Postimees eraldi veebiuudiste edastamist.
Loosiga naeratas õnn Kulno Kütile ja tema saab auhinnaks Pärnu Postimehe meenekoti ja Postimees Kirjastuse raamatu. Palju õnne!
Mälumängu, loosimises osalemise ja Postimees Grupi isikuandmete töötlemise tingimused leiate siit.