Võistluse "Jannsen 205" II koht Kuidas peatada terviseprobleemide lumepall?

Revo Türk
Revo Türk Foto: Urmas Luik

Viimasel ajal on palju pööratud tähelepanu tervisele, fookuses on inimeste vaimne ja füüsiline tervis. Koroonakriis andis palju mõtteainet tervise kohta. Tervisega on vaja tegelda. Küsimus on, kuidas ja mis suund võtta?

Maailmas ja Eestis on peamiseks surma põhjuseks südameveresoonkonna haigused.  Selles on oluline osa meie enda elustiilivalikutes. Milline võiks olla inimese enda vastutus ja panustamine tervisesse? Kuidas ennetada tervisemuresid, mis koormavad meie haiglaid ja arste?

Suurim probleem on ülekaalulisus, mis tõstab järjest pead. Paraku on nukker seis ka laste hulgas, kus ülekaalulisus üha kasvab ja mille tagajärjed on juba praegu tuntavad. Probleem on paljuski kinni vales toitumises ehk inimese enda tegevuses. Praegu ei rahasta tervisekassa toitumisnõustamise teenust. Seda tuleks minu arvates muuta. Meil on palju pädevaid toitumisnõustajaid ja -terapeute, kes saaksid inimesi aidata. Üldjuhul on südame-veresoonkonna haiguste põhjus just ülekaal ja valed elustiilivalikud. Ravimid on olemas, kuid need leevendavad probleemi tagajärgi, põhjus jääb. Toitumisnõustamisel saaksid patsiendid tuge, et toitumist muuta,  ja see ennetab pikemas plaanis ka teisi haigusi. Ideaalis võiks igas perearstikeskuses olla toitumisnõustaja ning tohtri vastuvõtult võiks patsiendi suunata järgmisse kabinetti toitumisnõustaja jutule. Kas toitumist on vaja muuta, seda hindaks loomulikult arst, kuid säärase võimaluse kättesaadavus vähendaks lõppkokkuvõttes arstide koormust. 

Toitumise muutmisega saab igaüks ise olla iseenda superkangelane.

Meil on olemas toitumisnõustajate ühing ja toitumisterapeutide assotsiatsioon, seal on palju väga pädevaid nõustajaid ja terapeute. Vastava rahastuse olemasolul saaksid spetsialistid pidada loenguid koolides, lasteaedades, meedias. Tulemusena tõuseks inimeste terviseteadlikkus, mis nügiks meid eemale elustiilihaigustest.

Leian, et terviseteadlikkust peaks hakkama toetama juba väga varakult. Kontakt toitumisnõustajatega võiks olla juba tulevastel lapsevanematel, kes ämmaemanda vastuvõtule pöörduvad. Juba sel nõustamisel võiksid abis olla toitumisnõustajad, kes juhataksid kätte õige teeotsa, kuidas toitumisega oma last enne ja pärast sündi toetada. Motivatsioon on sellal kõrge, lapsevanemad tahavad ja on nõus panustama, et nende laps oleks terve ja tugev. Nii oleksid meil tulevikus tervemad lapsed ja parema tervisekäitumisega emad-isad, mis annabki tulemuseks tervema ühiskonna. 

Vaja on edulugusid ja positiivset meediakajastust inimeste kohta, kes on oma toitumist muutnud. Võiks jagada, miks nad seda tegema hakkasid ja mis oli nende eesmärk. See aitaks mõista, et oma tervise eest vastutame ennekõike ise.

Olen toitumisterapeut ja tean, kui suur huvi on haiglatel selliste spetsialistide vastu. Kuid miks on neid arstide kõrval nii vähe? Põhjus on taas rahastuse puudumises. Toitumisterapeudid saaksid aidata toitumissoovitustega patsiente, kellele juba on ravikuur määratud või kes vajavad oma haiguse tõttu eridieeti. Sellega suuname inimesi ise tegutsema oma tervise nimel ja sellel on suur jõud. Toitumise muutmisega saab igaüks ise olla iseenda superkangelane. Jäägu siinkohal kõlama: terves kehas terve vaim.

Lõpetuseks: terviseprobleemide lumepalli saab peatada koos ehk samal ajal peaksid panustama nii riik, ettevõtjad kui inimene ise.  

Tagasi üles