Ka Pärnumaa võib sihikule jääda. Pärnust jooksevad läbi olulised ühendused, mis seovad Eestit Mandri-Euroopaga: elektriliinid, sideühendused, kaubateed ja tulevikus Rail Baltic.
Venemaa eesmärk on selge: õõnestada lääne koostööd ja meelekindlust Ukraina toetamisel ning sisendada meie otsustajatele ja avalikkusele hirmu.
Euroopa passiivne reaktsioon
Milline on siis olnud lääne reaktsioon naabrile, kes on aktiivselt võtnud ette meie hävitamise? Lahja.
Eeskätt oleme keskendunud mõjude tasalülitamisele. Eesti on sellega hästi hakkama saanud. Paljud ründed on ebaõnnestunud või on praegu tõhusale kaitsele (näiteks küberruumis) jäänud tavainimesele pea märkamatuks. Suurema mõjuga rünnete puhul on reageeritud kiiresti ja tõhusalt. Korraldame pidevaid õppusi, teeme muudatusi seadustes, et olla paremini valmis.
Mõistagi tuleks selle tööga jätkata. Euroopa peab tagama, et piiririigid ei jääks üksinda: investeeringud piiririikide side-, teede- ja energeetikataristusse; Euroopa Liidu piiri ühtne kaitse ning välispiiri väljaehitamise ühine rahastus; uued ELi reeglid ning järelevalve väärinfo leviku piiramiseks; riikide kiire koostöö nii õppustel ja kriisides – kõik aitavad meil hübriidrünnetega paremini hakkama saama.
Aga pehme reaktsioon saadab Putinile signaali, et hübriidsõjaga jätkamine on mõistlik ja “ratsionaalne”. Veel enam, lääne pehme reaktsioon julgustab Kremli üha rohkem kompama piire ning toob lähemale olukorra, kus Venemaa võib samuti NATO julgeolekugarantiid proovile panna.
Tagajärjed Venemaa käitumisele
Selle vältimiseks peab Venemaa juba praegu kogema oma tegevusele mittesõjalisi, aga valusaid tagajärgi. Pakun mõne näite sammudest, mida Euroopa saaks juba praegu astuda reaktsioonina Venemaa hübriidrünnetele ning millel oleks Venemaa vaatest arvestatav hind: