Mis imeloom on sotsiaalne innovatsioon? (1)

Kolledži sotsiaaltöö ja rehabilitatsiooni korralduse nooremlektor Ewe Alliksoo ja kolledži teadus- ja arendusosakonna projektijuht Ain Hinsberg selgitavad lahti, mis imeloom see sotsiaalne innovatsioon on. Eriti veel inimesekeskne sotsiaalne innovatsioon.
Kolledži sotsiaaltöö ja rehabilitatsiooni korralduse nooremlektor Ewe Alliksoo ja kolledži teadus- ja arendusosakonna projektijuht Ain Hinsberg selgitavad lahti, mis imeloom see sotsiaalne innovatsioon on. Eriti veel inimesekeskne sotsiaalne innovatsioon. Foto: PP

Eestis õpetatakse kõrgkoolides sotsiaalset innovatsiooni (näiteks ainena "Sotsiaalne innovatsioon ja vastutustundlik valitsemine", magistriõppekavadena "Avaliku sektori juhtimine ja innovatsioon" ja "Sotsiaalne disain"). Tartu ülikooli Pärnu kolledžilgi on magistriõppekava "Inimesekeskne sotsiaalne innovatsioon". Mis on sotsiaalne innovatsioon ja mis teeb selle inimkeskseks, selgitavad kohaliku kolledži esindajad.

Juuni alul rahvusvahelisel patsiendipäeval hakkas ennast lahti kerima alljärgnev mõttearendus. Tundub, et sotsiaalvaldkonda kuhjub aina rohkem ja järjest tõsisemaid probleeme ning tuleb vaadata, kas ja kuidas on selle kõige või osagagi võimalik nutikalt kohaneda. Arukalt adapteeruda.

Mainitud arukuseks on töövahendina vajalik sotsiaalne innovatsioon: uued ideed ja teguviisid, mis pakuvad sotsiaalsetele probleemidele varasematest paremaid lahendusi (tooted, teenused või protsessid) ehk ühiskondlikku väärtust, mille tagajärjel muutub ühis- ja kogukonna toimimine tõhusamaks. Asi ei ole ainult kasus, vaid ühiskonna tegutsemisvõime kasvus, sektoritevahelises lähenemises ja universaalses rakendatavuses.

Tagasi üles