Paikuse osavallakeskuses sõlmisid Pärnu linn, Enefit Green ja Sunly koostööleppe, mis võimaldab Põlendmaa tuulepargi valmides panustada kohaliku kogukonna heaolusse.
Elektritootjad sõlmisid Pärnu linnaga koostööleppe (1)
Ala, kuhu tuulikuid püstitada soovitakse, algab Paikre prügila tagant ja lookleb kirde suunas. Lähim tuulik tuleks umbes kilomeetri kaugusele prügilast. Valitud alale saab paigutada 12 tuulikut maksimumkõrgusega 290 meetrit ja koguvõimsusega 100 megavatti.
Koostööleppega kinnitavad pooled, et teevad Põlendmaa tuulepargi rajamisel tihedat koostööd, keskenduvad kohaliku elu edendamisele ja lahendavad takistusi heatahtlikult.
Pärnu linnapea Romek Kosenkraniuse sõnade järgi on Põlendmaa tuulepark hea näide arendajate ja kohaliku omavalitsuse koostöö kohta. "Pärnu linn näeb tuuleenergia arendamises võimalusi, mis toovad kasu nii kesk- kui kogukonnale. Räägime konkurentsivõimelise hinnaga roheelektrist ja uutest töökohtadest piirkonnas. Oleme Põlendmaa tuulepargi projekti arendanud konstruktiivses koostöös arendajatega ja saavutanud kokkulepped, mis panustavad piirkonna elanike heaolusse tuulepargi valmimisel," märkis Kosenkranius.
Enefit Greeni juhatuse liige ja tootmisvaldkonna juht Innar Kaasik sõnas, et taastuvelektrijaamade arendamisel on oluline leida sünergia, mis aitab luua väärtust kohalikele. "Usume, et koostöös omavalitsustega on võimalik piirkonda ja Põlendmaa tuulepargi ala väärtustada ning arendada kogukonna vajaduste järgi. Olgu see avalike teede katte parandamine või otseliiniga ehk ilma võrgutasuta elektritarbimine kuue kilomeetri kaugusel tööstusparkide rajamiseks. Näeme samasugust huvi oma muude arendusprojektide puhul, kus kohalikud tööstusettevõtted sooviksid rohkem elektrienergiat tarbida, kuid kohalik võrk seda veel kahjuks ei võimalda," selgitas Kaasik.
Sunly kaasasutaja ning tegevjuht Priit Lepasepp rõhutas, et Sunly tegevuse alustala on tihe koostöö kogukondadega projekti algusfaasist peale. “Tuulepargi rajamine piirkonda toetab kohalikku elu soodsama elektri hinna kaudu piirkonna inimestele ja uute sõiduteedega, mis lihtsustavad igapäevast eluolu. Laiemal skaalal on Põlendmaa tuulepark suur samm suunas, et aastaks 2030 toodetaks kogu Eestis tarbitav elekter taastuvatest energiaallikatest,” rääkis Lepasepp.
Enefit Green ja Sunly on Põlendmaa tuuleparki arendanud 2020. aastast dialoogis kohaliku kogukonnaga. Moodustatud on töörühm, mis regulaarselt arutab küsimusi, mis eriplaneeringu elluviimise jooksul tekivad.
Mullu aprillis võtsid Pärnu linn ja Tori vald vastu tuuleenergeetika eriplaneeringu esimese etapi. Praegu kestab eriplaneeringu teine etapp, mille käigus töötatakse välja tuulepargi detailne lahendus, sealhulgas tuulikute arv, kõrgus ja nende paiknemine. Tulemust tutvustatakse juba sügisel avalikul väljapanekul ja arutelul, kus igaühel on võimalus planeeringu suhtes kaasa rääkida. Kui kõik läheb plaanipäraselt, algaks tuulepargi ehitus 2025. aasta teises pooles.