Galerii Pärnumaal toimuv Folgi Krõmps aitab sündida pärimusmuusikuil

Copy
  • Tänavune kohustuslik lugu oli labajalavalss “Las aga mede vana Mari tulla”.

Pärnu kunstide koolis kuuendat korda toimunud rahvamuusika töötluste festival Folgi Krõmps on kantud ideest, et igal ajastul on oma nägu ning andes võimaluse luua vanast uus, võib uus nägu lüüa särama ja tuba täituda rõõmsate elamustega.

Muusikasündmus on mõeldud koolinoortele, kes soovivad end ansamblites proovile panna rahvalike pillilugude ja lauludega. Tänavune kohustuslik lugu oli labajalavalss “Las aga mede vana Mari tulla”, mida võis tõlgendada ja seada nii, nagu neile on muusikaliselt omasem. Teisena tuli ette kanda enda valitud eesti rahvamuusikal põhinev pillilugu või rahvalaul (regilaul, uuem rahvalaul, tantsulugu).


Korraldajate sõnutsi olid võitjad kõik, kes üles astusid, kuid kuulas ja tagasisidet jagas ka žürii, kuhu kuulusid Eesti kirjandusmuuseumi eesti rahvaluule arhiivi teadur Helen Kõmmus ja vanemteadur Taive Särg ning noor muusik Kätlin Kits. Nende ütlust mööda oli muusikaline tervikpilt rõõmustavalt mitmekesine ja heal tasemel. Kohustuslikust loost – rahvalaulik Liisa Kümmeli lauldud labajalavalsist – oli loodud 11 isikupärast töötlust. Neis arvestati osavalt labajalavalsi kui laulu, pillimängu ja tantsu žanri võimalusi ja humoorikat stiili. Nii rahvamuusika seadete kui esituste puhul oli tore näha laste ja noorte ning nende juhendajate vahelist head loomingulist koostööd, uudseid ja noortepäraseid muusikalisi ideid ja nende põnevaid lahendusi. Seadete loojad olid ansamblite juhendajad, Pärnu noorte muusikute puhul enamasti õpetajad Margrit Kits ja Reine Niin.

Meeldivalt peeti silmas üht rahvamuusika olulist põhimõtet: pakkuda kõigile osalejaile laulu- ja pillimängurõõmu. Nõnda tuldi lavale üheskoos mitme väikse kandlega uusi kõlasid luues nagu Pärnu kunstide kooli Virgad Virblid (juhendaja Raili Käär) või hoopis üllatusliku koosseisuga – kaks harfi, flööt, viiul ja lõõtsa – nagu ansambel H.E.L.I.N. (Reine Niin).

Laululusti igaühele pakkus rahvamuusikas tavapärane, vaba intonatsiooniga kooslaul, mida sai kuulda särasilmsetelt Mai kooli Mai Mammudelt (Margrit Kits), samuti retsiteerimine, mida leidlikult, vaheldumisi pillimänguga, esitasid Jõgeva muusikakooli Nöpsid (Eha Niglas). Samuti rõõmustas, et noored saavad lõõtsa tõmmata koos juba kogenumate pillimängijatega nagu meisterlikus Pärnu-Jaagupi muusikakooli ansamblis Maruu (Reine Niin), kus teise loona esitati tuntud külapillimehe Karl Kikka külapolka.

Imetlust äratas sirguvate lauljate musikaalsus ja oskuslik häälekasutus, näiteks ansamblites Mai Maius (Margrit Kits) või Päiksekiired (Reine Niin). Tähekillud paistis silma kohustusliku pala tervikliku tunnetusega ja Mai Maiad pärimustundliku tõlgendusega, mõlemat juhendab Margrit Kits. Rajumaid tõlgendusi pakkusid Tapa muusikakooli kuum ansambel Näppepildurid (Tanel Sakrits) ja noorte endi töötlusi esitav Tytd (Mirjam Kits). Kõik noored muusikud üllatasid oma esinemisjulguse ja oskusega saada publikuga hea kontakt, mis kummutas nutipõlvkonna eluvõõraks jäämisega seotud hirme.

“Elu ja rõõmu toomine noorte inimeste muusikamaailma vana hea rahvamuusika avastamise kaudu tundubki olevat üks Pärnu kultuurielu rikastava pärimuspeo olulisi eesmärke, mille Folgi Krõmps suurepäraselt täitis. Selle eest pälvib suure tänu missioonikas ja väsimatu peakorraldaja Reine Niin oma toetava toimkonnaga. Tänusõnad toredatele päevajuhtidele Kadri G. Laubele ja Ago Niglasele, kes haarasid ka ise pillid kätte ja tutvustasid vahepaladena, kuidas AI kohustuslikku lugu esitab ja töötleb. Oli igati meeleolukas ja vahva päev,” jagasid kiidusõnu Eesti rahvaluule arhiivi teadurid. Sündmust korraldab MTÜ ModeRato.

Tagasi üles