Saada vihje

Video Pühad ja vägivald: jõululaul "Oh, kuusepuu" ilmus uues valusas kuues

Copy
Laulu esitavad Laulupesa stuudio lapsed, mille juht Airi Liiva avaldas lootust, et traditsioonilisele jõuluviisile kirjutatud kohati väga karmid sõnad aitavad kaasa sellele, et me kõik märkaksime abivajavaid peresid.
Laulu esitavad Laulupesa stuudio lapsed, mille juht Airi Liiva avaldas lootust, et traditsioonilisele jõuluviisile kirjutatud kohati väga karmid sõnad aitavad kaasa sellele, et me kõik märkaksime abivajavaid peresid. Foto: Kaader videost

Tuntud jõululaul "Oh, kuusepuu" sai mõtlemapanevad sõnad, kutsumaks igaüht teada andma koduvägivallast, mis pühade aegu kasvab veel.

"Paraku ei ole pühad igas peres oodatud aeg. On perekondi, kus oodatakse pikisilmi, et pikad pühad ometi juba läbi saaks. Seda põhjusel, et just pühade ajal kasvab perevägivald mitu korda ja aina enam kannatavad perevägivalla all lapsed," märkis politsei- ja piirivalveameti (PPA) politseikapten Lea Bärenson. Ta avaldas, et kui keskmiselt saab politsei päevas mõnikümmend teadet perevägivalla kohta, siis jõulupühade nädalal tuleb politseil ööpäevas appi minna kuni poolesajale perele. Needki on vaid see osa juhtumitest, mille kohta info politseini üldse jõuab.

"Peresid, kelle koduseinte vahel ei ole pühade ajal ootamas piparkoogilõhn ega turvalised jõulud, vaid sügav hirm, on kahjuks palju enam, kui me teame," tõdes Bärenson. "Perevägivald ei purusta üksnes luid ega südameid, vaid ka usaldust ja turvatunnet, mis peaksid olema iga kodu ja õnneliku lapsepõlve alus."

Laulu esitavad Laulupesa stuudio lapsed, mille juht Airi Liiva avaldas lootust, et traditsioonilisele jõuluviisile kirjutatud kohati väga karmid sõnad aitavad kaasa, et me kõik märkaksime abivajavaid peresid. "Muusikal on imeline jõud panna inimesi kaasa mõtlema ja loodetavasti ka tegutsema enne, kui on juba hilja," lisas ta.

Politseikapten Bärenson toonitas, et perevägivald pole ühelgi juhul üksnes peresisene asi. "See puudutab meid kõiki ja üheskoos peame välja astuma ja kaitsma neid, kes seda ise teha ei saa või ei julge," lausus ta. "Teame, et üle poolel juhtudel teatab koduvägivallast ohver ise. Sellegipoolest on suur hulk juhtumeid, mis jõuavad politseini üksnes põhjusel, et lähedane sõber, heatahtlik naaber või abivalmis juhuslik mööduja, kes käitus kangelaslikult, ei pidanud paljuks sekkuda ja teatas vägivallakahtlusest politseile. Igaüks saab aidata, kui näeb või kuuleb vägivallale viitavaid märke ja annab sellest numbril 112 teada."

Perevägivallavastase sotsiaalkampaania idee ja teostuse taga on loovagentuur Not Perfect, jõululaulule kirjutas uued sõnad Mihkel Raud ja seda esitavad nagu öeldud Laulupesa stuudio laululapsed Airi Liiva juhendamisel.

Abi

Kui kannatate vägivalla all või märkate seda, saate abi alljärgnevatel telefoninumbritel ja veebiaadressidel.

116 006 ‒ sotsiaalkindlustusameti ohvriabi kriisitelefon, mis pakub kriisinõustamist ööpäev läbi. Välismaalt helistades +372 614 7393.

www.palunabi.ee ‒ sotsiaalkindlustusameti ohvriabi veebileht, kust saab nõu ka tekstivestluses.

Kui seksuaalvägivallast ei ole möödunud üle seitsme päeva, on võimalus pöörduda seksuaalvägivalla kriisiabikeskusesse (SAK).

SAKi kontaktid: https://www.palunabi.ee/et/seksuaalvagivald.

660 6077 – sotsiaalkindlustusameti tugi vägivallast loobumiseks. E–R 10–16 saab kokku leppida kohtumise nõustajaga.

660 7320 – sotsiaalkindlustusameti inimkaubanduse ennetamise ja ohvrite abistamise nõuandeliin. E–R 8.30–17.

Piirkondlikud ohvriabitöötajate kontaktid: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/ohvriabi#kontakt.

Naiste tugikeskuste maakondlikud kontaktid: https://www.palunabi.ee/et/naiste-tugikeskused.

Kui ohus on elu ja tervis, helistage 112.

Andmed: sotsiaalministeerium

Tagasi üles