Saada vihje

HOIATUS Võltsitud ühismeediakontoga üritatakse pärnakaid tüssata

Copy
Pärnu ühistranspordikeskusel ei ole sotsiaalmeediakontot ja näidatud lingil ei tohi mingil juhul klikkida.
Pärnu ühistranspordikeskusel ei ole sotsiaalmeediakontot ja näidatud lingil ei tohi mingil juhul klikkida. Foto: Kuvatõmmis Facebookist

Eile loodud Facebooki konto Pärnu Ühistransport meelitab soodushinnaga kuukaarti pakkudes klikkima tundmatule lingile. Tegemist on võltskontoga, millel pole Pärnumaa ühistranspordikeskusega mingit pistmist, ja lingile klõpsates võib inimene suure tõenäosusega hoopis kogu oma kontol olevast rahast ilma jääda.

Eile loodud võltskonto päises on Pärnu värvides linnabuss. Pool ööpäeva tagasi tehtud postituses pakutakse "Mtü pärnu ühistranspordikeskuse" väidetava sünnipäeva puhul kaarti, mis annab õiguse sõita kuue kuu jooksul Pärnu kõikides transpordivahendites vaid 2,99 euro eest. Inimesi kiirustatakse tagant, kuna väidetavalt müüakse nii soodsaid kaarte üksnes pool tuhat. Tegemist on petuüleskutsega, mille eesmärk on tõenäoliselt inimese pangakontole ligi pääseda, et see siis tühjaks teha. Sel põhjusel ei tohi postituses näidatud lingil klikkida.

Päriselt eksisteeriva Pärnumaa ühistranspordikeskuse (just see on õige nimekuju) juhataja Andrus Kärpuki kinnitusel polegi neil Facebookis kontot. Äsja tekkinud võltskontost andis neile teada tähelepanelik inimene. Kärpuk tähendas, et pettur on tõepoolest kasutanud Pärnu ühistranspordi disainielemente ja isegi fotosid, millest ühel figureerib Kärpuk ise. "See on puhas petuleht," toonitas ta.

Võltskontol kasutatakse Pärnu ühistranspordi disainielemente ja ühel fotol on isegi Pärnumaa ühistranspordikeskuse juhataja Andrus Kärpuk.
Võltskontol kasutatakse Pärnu ühistranspordi disainielemente ja ühel fotol on isegi Pärnumaa ühistranspordikeskuse juhataja Andrus Kärpuk. Foto: Kuvatõmmis Facebookist

Sarnane leht seati üleeile üles ka Tartu kohta. Kontol nimega Ühistransport Tartus pakutakse kaarti, millega saab väidetavalt kuus kuud tasuta sõita. Tegemist on samuti pettusega ning sealgi näidatud lingil ei tohi mingil juhul klõpsata.

Võltsitud kommentaaride eesmärk on jätta inimestele mulje, justkui keegi oleks "soodsa" kaardi juba ostnud.
Võltsitud kommentaaride eesmärk on jätta inimestele mulje, justkui keegi oleks "soodsa" kaardi juba ostnud. Foto: Kuvatõmmis Facebookist

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) teatel avastati äsja lõppenud detsembris 735 õngitsus- ja petulehte, mida on ligikaudu kaks korda rohkem kui eelnevatel kuudel.

Amet tõi näite, et muu hulgas levisid detsembris massiliselt LHV panga nimel saadetud õngitsuskirjad, milles kliendil paluti internetipanka siseneda ja oma andmeid uuendada. Paljud inimesed langesid kahjuks pettuse ohvriks: sisestasid oma andmed usaldusväärse välimusega libapanga lehele ning kaotasid küberkurjategijatele sadu või isegi tuhandeid eurosid.

Samuti on viimasel ajal loodud suurel hulgal petulehti, millega kutsutakse näiteks investeerima krüptovääringusse ja börsile, väga soodsatel tingimustel laenu võtma või õpetatakse seaduseauku ära kasutama.

Kuidas õngitsust ära tunda? RIA viitas, et petturid üritavad teid tihti veenda selles, et peate ruttu tegutsema ja sisse logima või registreeruma.

Tagasi üles