Saada vihje

Galerii Nongratalased korraldasid Texases kunsti- ja muusikafestivali Momentum EST

Copy

Texase osariigis Houstonis leidis aset Eesti ja Ameerika Ühendriikide tegevus-, visuaal- ja helikunstifestival Momentum EST​, mille Texase kuraator on Jim Pirtle, Eesti kuraator Al Paldrok ja helikunstiprogrammi juhtis Märt-Matis Lill.

​Kultuurisidemed Eesti ja Texase vahel ei ole pikaaegsed. Pärnu juurtega rahvusvahelise kunstirühmituse Non Grata invasioon Houstonisse ja mujale paikadesse USAs on leidnud head vastuvõttu ja suurt huvi ning tegevuskunst oma kõikides väljendusvormides on suurepärane vahend suhteid arendada. Nii vahendasid sündmusi läinud suvel Pärnu loovlinnakus kunstifestivalidelgi osalenud ​New Yorgi kunstirühmituste Guerrilla teatri ja MAKSi (Musically Advanced Kinetic Systems) asutaja Maxwell Abeles ning Non Grata eestvedaja Al Paldrok.


Texase osariigis Houstonis toimus Eesti-USA kunsti- ja muusikafestival Momentum EST.
Texase osariigis Houstonis toimus Eesti-USA kunsti- ja muusikafestival Momentum EST. Foto: Non Grata

​​Paljud ameeriklased eelkõige Texases ei tea Eestist midagi ja neil on raskusi meie riigi asukoha määratlemisega maailmakaardil. Ignorantsus on suuresti vastastikune. Eesti kultuurisündmused leiavad aset eelkõige idarannikul ja New Yorgis. Euroopas ja USA ida- ja läänerannikulgi on üldlevinud arusaam, et Texas tervikuna on vabariiklaste kants ja seal elavad vaid Trumpi pooldajad. See kujutelm ei vasta tegelikkusele. Texase kultuurilinnad Houston ja Austin on ka valimiskaartidel punasel taustal sinised, seal toetatakse demokraate ja valitseb kultuuriline mitmekesisus.

​​Eesti ja Ühendriikide kunstifestivali võõrustav Easy Credits Gallery asub Houstoni kesklinna peatänaval legendaarses kunstiruumis NotsuoH (Houston tagurpidi). Veerandsaja aasta jooksul on NotsuoH-st saanud kunstnike legendaarne ajaveetmiskoht, etenduskunstide, luulelugemise, kontsertide, näidendite, muusikalide ja muude sündmuste paik.

10. jaanuaril avati esmalt ​New Yorgis ning seejärel 18. jaanuaril Texases Houstonis Taje Paldroki näitus “Universaalsed ilmutused” ning Al Paldroki näitus “10 uut käsku”, esitleti Non Grata 575-leheküljelist kõvakaanelist tegevuskunstipiiblit.​


​Näidates elusolendit ühiskonna ja looduse minivormina, otsib Taje Paldrok välja inimhinge ihad ja kired, aga ka meie kõigi, kollektiivse keha peidetud hallid tsoonid. 

​Kunstnik käsitleb ühiskonna peavoolus ja selle kõrval tegutsevaid subkultuure ja inimkooslusi, mille eesmärgid ja käitumismudelid loovad aluse, et sünniks täiesti uus ühiskond: muutuks maailmakord koos mütoloogiliste olendite reinkarnatsiooniga. Teosed viitavad maa peal paralleelselt eksisteerivale mitmekesisele ühiskonnale ja universumile.

Taje Paldroki näitus "Universaalsed ilmutused".
Taje Paldroki näitus "Universaalsed ilmutused". Foto: Non Grata

“Universaalsed ilmutused” lõid ühtlasi õhustiku näituse avamise aktsioonideks. Õhtu arenedes said paljud kattuvad universumid reaalsuseks ruumis, kus algul olid fotod galerii seintel kõrvuti instrumentidega, mis rippusid laest eksponaatide eraldustrosside küljes. Ilma selle kontekstuaalse kunstita oleks tegevusõhtu kujunenud täiesti teistsuguseks: maailmade sünnituskaos helide ja emakaliste lausungitega süntesaatorivõlur Joseph Sledgianowskilt, käsitöötšellode valmistajalt ja helikunstnikult Jacob Cohenilt ning kitarrivirtuoos Jeremy Slaterilt. ​Esinejad MAKS, Gabriel Hudson Robinson, Crackhead Barney ja Brei Frei ühinesid tegevuskunsti sümbioosis, et luua sellest ebakonkreetsest atmosfäärist füüsilist vägivalda, maandades muusika ruumi endasse.

Taje Paldroki näitus "Universaalsed ilmutused".
Taje Paldroki näitus "Universaalsed ilmutused". Foto: Non Grata

​Kui energia paisub, võib füüsiline ruum tunduda piiravana. ​Esinejad liikusid galeriist tänavale, Crackhead Barney juhtis protsessi ja haaras tänavalt kaasa eri esemeid, tavalisest ehitusmaterjalist sai lühikese hetkega rituaalne objekt. Jeremy Slater jätkas pöörase kitarritööga väljas juhtmevaba häälestuse ja akutoitega võimendi kaudu. ​Pärast pooletunnist abstraktset prelüüdi tulid Artemis Beasts ja Jarva välja, et oma vinjetti seada, esitades esteetiliselt loomade rasket olukorda inimeste alluvuses pealkirjaga “Monkey Business”, mille toon oli seksuaalselt laetud, kuid käänuline suhtlus inimeste julmuse teemal loomade vastu. Haripunktis liitus Non Grata Artemis Beastsiga ja lõi leegiheitjatega ühtse energia.

​Kuhu sellest crescendo’st edasi minna? Tagasi külma kätte. Kuid tänava asemel oli salaaed, kuhu rahvast uhiti. AnarkoArtLab korraldas põhjaliku rituaali, mis rebis ajaloo pooleks: vanajumal langes, leekidest tõusid uued jumalad, kuid ainult selleks hetkeks. ​Tseremoonia lõpetas FDNY (New Yorgi tuletõrje).​​

Houstonis toimus Eesti-USA kunsti- ja muusikafestival Momentum EST.
Houstonis toimus Eesti-USA kunsti- ja muusikafestival Momentum EST. Foto: Non Grata

​​​

17. jaanuaril toimunud​ helikunstiprogrammis osalesid festivalil Eesti heliloojad Märt-Matis Lill, Marianna Liik, Liina Sumera ja Liisa Hirsch. Neid toetas videokunstnik Kristina Norman.

Performance’ites astus üles kunstirühmitus Non Grata koosseisus Al Paldrok, Taje Paldrok, Oliver Rull, Märt-Matis Lill, Hannes Paldrok, Melody ja Stravinski New Yorgist, Frank Zhu Hiinast ja Wilson Ameerika Ühendriikidest.​ 

Tagasi üles