Saada vihje

Miljoniprojekt Eestis algab liikumisretsepti katsetamine (1)

Copy
Võib juhtuda, et peagi saate tohtrilt tabletiretsepti asemel suunamise treeneri juurde.
Võib juhtuda, et peagi saate tohtrilt tabletiretsepti asemel suunamise treeneri juurde. Foto: Shutterstock
  • Perearstid hakkavad patsientidele andma liikumissoovitusi
  • Algatusega püütakse tervishoiukulusid kontrolli all hoida
  • Liikumine võib olla paljudel juhtudel ravimitele tõhus alternatiiv

Tulevikus võivad perearstid hakata patsientidele määrama ravimite asemel või kõrval liikumissoovitusi. Uue süsteemi järgi saab patsient kirjaliku juhise kehalise aktiivsuse kohta, mis aitab tervist parandada ja haiguste sümptomeid leevendada.

Kultuuriminister Heidy Purga sõnutsi on "piisav liikumine pikema elu ja hea tervise vundament" ning kehaline aktiivsus vähendab nii haigestumise riski kui toetab vaimset tervist. "Liikumisretsept suunab abivajajad spetsialistide toel rohkem liikuma, mis paljudel juhtudel on ravimitele tõhus ja jätkusuutlik alternatiiv," ütles Purga.

Riigikantselei innovatsioonifond toetab liikumisretsepti väljatöötamist ja katsetamist. Projekti koordinaatori Maiu Meriheina sõnutsi vähendab see istuvat eluviisi ja aitab hoida kontrolli all riigi tervishoiukulu.

Rakendatakse kolme lahendust: patsientidele antakse üldisi liikumissoovitusi, suunatakse neid kasutama digilahendusi ja aidatakse kokku viia kutseliste treeneritega.

Tervisekassa juhatuse liikme Maivi Parve hinnangul võib kehalise aktiivsuse tõstmine märgatavalt aidata vähendada krooniliste haiguste levikut. "Südame-veresoonkonnahaigused on eestimaalaste peamine surmapõhjus, samal ajal on teaduslikult tõestatud, et paljusid haigusi on võimalik ennetada elustiili muutmisega," märkis ta.

Maailma terviseorganisatsiooni ja tervise arengu instituudi soovituste järgi peaksid täiskasvanud liikuma vähemalt 2,5–5 tundi nädalas mõõduka intensiivsusega või 1,25–2,5 tundi tugeva intensiivsusega. Peale selle on soovitav teha lihaseid tugevdavaid, tasakaalu- ja venitusharjutusi ning lühendada istumisaega.

Projekt kestab kolm aastat ja kaks kuud ja selle eelarve on umbes miljon eurot. Ettevalmistuse ja elluviimise taga on kultuuriministeerium, sotsiaalministeerium, tervisekassa ja liikumisharrastuse kompetentsikeskus, neid toetavad Eesti kardioloogide selts ja Eesti pereõdede ühing.  

Tagasi üles