Saada vihje

Kortermaja aia ja haljasala kasutus võib kujuneda tüliõunaks

Kortermaja elanikel tuleb kokku leppida, kuhu teha lillepeenrad, istumisnurk ja parkla.
Kortermaja elanikel tuleb kokku leppida, kuhu teha lillepeenrad, istumisnurk ja parkla. Foto: Shutterstock

Kortermajas võib tüliõunaks kujuneda ümbritseva kinnistu kasutus: üks korteriomanik tahaks teha peenraid ja istutada lilli, teine jällegi sinna autot parkida.

"Kaasomandis kinnisasja kasutamise ja sellega seonduvate kohustuste suhtes tuleb korteriomanikel kokkuleppele jõuda," soovitab korteriühistute liidu õigusosakonna juhataja Urmas Mardi. "Ühiselt tuleb otsustada ja otsusena kirja panna, milline näeb välja haljastus, kes seda hooldab ja kuidas seonduvaid kulutusi kompenseeritakse. Kui kortermaja juurde planeeritakse puhkekohta, tuleb samuti kokku leppida, kes ja kuidas seda kasutama hakkab."

Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse kohaselt tuleb kaasomandis elamut ja kinnistut kasutades hoiduda tegevusest, mille toime ülejäänud korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud, ning taluda mõjusid, mis jäävad tavakasutuse piiresse. "Ehk siis kõigil korteriomanikel tuleb kogu kinnistul käituda nii, et see naabreid ei häiriks," selgitab Mardi. "Peale seaduste reguleerivad meie kõigi käitumist kokkulepitud normid ja hea tava. Ühe inimese vabadus midagi teha ei tohi hakata piirama kellegi teise vabadust ja ära tee teistele seda, mida ei taha ise taluda – nii lihtne see ongi."

Ühiselt tuleb otsustada ja otsusena kirja panna, milline näeb välja haljastus, kes seda hooldab ja kuidas seonduvaid kulutusi kompenseeritakse.

Urmas Mardi, korteriühistute liidu õigusosakonna juhataja

Lärmakama tegevuse soovitab Mardi akende alt eemale viia, siis ei teki elanike vahel pingeid. "Kuid suur peomöll kortermajja kohe kindlasti ei kuulu ning kui käitumisnormides on omavahel kokku lepitud, siis mõistlik inimene peab neist kinni," lausub ta.

Et suur osa tülisid kinnistul kipub tekkima autode parkimise pärast, soovitab Mardi parkimise korraldamiseks seada erikasutusõiguse. "See tähendab, et määratakse konkreetsed parkimiskohad, iga korteriomanik saab määratud parkimiskoha ning see märge kantakse kinnistusraamatusse – nii saavad kõik vaidlused lahendatud. Erikasutusõiguse määramiseks peab aga olema kõigi korteriomanike 100protsendine nõusolek," tuletab ta meelde.

Kokkulepete puudumist kipuvad ära kasutama pahatahtlikud korteriomanikud. "Väited nagu "kogu aeg on niimoodi olnud" ja "keegi pole midagi öelnud" on ainult mõni tüüpilistest manipuleerimisvõtetest, mida kasutatakse. Siin aitab omandisuhete korrektne paikapanek: majas peab olema toimiv ja tegus korteriühistu, korrektselt ja nõuetekohaselt läbi viidud ühistu koosolekud, juriidiliselt korrektsed otsused, seadusest kinnipidamine ja erikasutusõiguse kohta tehtud märked kinnistusraamatusse," loetleb Mardi.

Kommentaarid
Tagasi üles