Saada vihje

Ärmä Roosi juubelit tähistab Kihnu muuseum näitusega

"Ärmä on mul mehe järgi talu ja Mõnu on mul vanemate järgi," ütleb Kihnu tuntuim käsitöömeister ja pärimuse kandja Rosaali Karjam, keda kord ühe, kord teise talu järgi kutsutakse.
"Ärmä on mul mehe järgi talu ja Mõnu on mul vanemate järgi," ütleb Kihnu tuntuim käsitöömeister ja pärimuse kandja Rosaali Karjam, keda kord ühe, kord teise talu järgi kutsutakse. Foto: Urmas Luik

Kihnu tuntuim käsitöömeister, rahvaluulepreemia mitmekordne laureaat Ärmä Roosi, mandrikeeles Rosaali Karjam, on täna kodusaare muuseumis keskne tegelane, põhjust pidu püsti panna annab njaputüe tegija 90 aasta juubel ja näituse avamine. Tähtsa sündmuse eel lükkasime jutukera veerema Kihnu muuseumi juhataja-varahoidja Maie Aava ja Roosi endaga tema vanemate Mõnu talus, kus suvekülalised imetlevad alati rõõmsameelse kihnlase näputööd, kuulevad, mis võluvägi peitub kaheksakanna märgis ning naudivad folklooriansambli Kihnumua esinemist.

"Roosi ongi ju pärimuse edasikandja nagu ka muuseum ning kui midagi küsida tahan, helistan talle, ta on meie keelekojas ja muuseumitundides kombestiku seletaja," mainis Maie Aav, kihnlastele Noodi Maie. "Kõikidel Kihnu naistel on ju kodus käsitööd ja nad oskavad seda, aga Roosi oskab esile tuua vanu käsitöövõtteid ja just lugude jutustamine on talle omane. Ta tahab aidata teadmistega olnust ja saab aru, et need teadmised kaovad, kui neid edasi ei anta ning ta on aidanud neid jälgi jätta kahte raamatusse."

Kommentaarid
Tagasi üles