/nginx/o/2025/06/18/16933725t1h7d1b.jpg)
Mitmel pool riigis on sademete hulk juba ületanud kogu kuu keskmise normi ja mitmes hüdromeetriajaamas on registreeritud tavapärasest märksa kõrgem veetase.
Keskkonnaagentuuri andmetel on juuni olnud olnud väga vihmane. “Käesoleva aasta juuni esimene pool on Eestis olnud tavapärasest sademerohkem ja mitmes seirejaamas on ületatud terve kuu keskmine sademete hulk,” sõnas keskkonnaagentuuri kliimaosakonna juhataja Jana Põldnurk. Ta lisas, et Pärnumaal asuv Tahkuse on saanud peaaegu kahe kuu jagu vihma ja ligemale pooles seirejaamades on sadanud kaheksa päeva järjest.
Juuni sademenorm praeguseks on ületatud Tahkuse hüdromeetriajaamas (185 protsenti), Heltermaal (139 protsenti) ja Ristnas (113 protsenti). Kõige sajusem oli 9. juuni, kui esines väga suuri sajuhulki: Tahkusel 58, Laadil 50 ja Heltermaal 44 millimeetrit. Eesti keskmine sademete hulk on 17. juuni seisuga 52 millimeetrit, pikaajaline keskmine ehk norm on juunis 70 millimeetrit.
Käesoleva aasta juuni esimene pool on Eestis olnud tavapärasest sademerohkem ja mitmes seirejaamas on ületatud terve kuu keskmine sademete hulk.
Jana Põldnurk, keskkonnaagentuuri kliimaosakonna juhataja
Vihm on kergitanud jõgedes vee juuni pikaajalisest keskmisest tublisti kõrgemale. Pärnumaal on sademerohkuse tõttu tõusnud mitmes hüdromeetriajaamas veetase jaanikuu tipu lähedale.
Riisal Halliste jõel on praegu viimase 15 aasta juuni kõrgeim veetase ja Soomaad hakkab vallutama viies aastaaeg, mis tavaliselt on kevadiste suurvete ajal märtsis-aprillis. Laadi hüdromeetriajaamas ületas veetase 13. juunil senise juuni maksimumi 15 sentimeetriga, eelmine rekord pärines 2009. aastast. Lähiaja prognoos lubab sadude jätku, mistõttu jõgedes püsib vesi kõrge.
Keerulises olukorras on taimekasvatajad ja aiapidajad, kelle saagid kannatavad. On tulnud teateid, et maasikad ei valmi õigeks ajaks ja kartulipõlde ohustab liigniiskusest põhjustatud mädanik.
Keskkonnaagentuuri andmetel oli kõige vihmasem 1998. aasta juuni, kui Eesti keskmisena sadas 124 millimeetrit. Täpset prognoosi näeb keskkonnaagentuuri kodulehelt või äpist ILM+.