Skip to footer
Saada vihje

Elu tuulepargi kõrval: tulu, uus taristu ja tulevikuvõimalused

Põhja-Pärnumaa Energiafestival 2025

Tuuleparkide rajamise suurim kasutegur avaldub elektriarvetel. Juba täna näeme, et tuulisematel päevadel langeb elektri börsihind, sest taastuvenergia on oluliselt odavam kui fossiilkütustel põhinev elekter, millega kaasnevad saastekvoodid. Kasu ei piirdu aga elektriarvetega – kohalikud elanikud saavad tuuleparkidest otsest kasu ka tuulikutasu näol, mis jõuab nii majapidamistesse kui ka valla investeeringutesse.

Tuulikutasu makstakse kohalikele omavalitsustele ning tuulikute lähistel asuvatele majapidamistele. Tasu kogutakse enam kui 30 meetri kõrgustelt tuulikutelt ning selle suurus sõltub elektri börsihinnast ja toodetud elektrienergia mahust. Heaks näiteks on Pärnumaal asuv Enefit Greeni arendatud Sopi-Tootsi tuulepark, mille elektritootmise tulust läheb 1% kohalikule omavalitsusele, kes omakorda jagab sellest kuni poole tuulepargi läheduses elavatele inimestele.

Keskmise elektrihinna, 100 eurot/MWh juures, saaks Tootsi kogukond igal aastal ligikaudu 650 000 eurot toetust ning tuulepargist kuni kahe kilomeetri kaugusel elavad inimesed saaksid kuni 5316 eurot.

Tuulikutasu toel renoveeritakse koolistaadionit

Põhja-Pärnumaa vallavanema Madis Koidu sõnul on tuulikutasu esimesi vilju juba näha. “Tuulikutasu eest renoveeritakse pikalt uuenduskuuri oodanud Sopi-Tootsi lasteaed-põhikooli staadionit. Õpilased – ja tegelikult kogu kohalik kogukond – saavad staadionit kasutada juba 1. septembrist,” ütles ta. Järgmisel aastal on vallal kavas tuulikutasu toel uuendada piirkonna kergliiklusteid. “Soovitused kohalikeks investeeringuteks on tulnud avalikel koosolekutel. Nii saavad inimesed kõige paremini tuuleparkide kasu osas kaasa rääkida ning selle mõju oma argipäevas tunda,” ütles ta.

Tuulikutasu on nüüd osa Põhja-Pärnumaa valla eelarvest ning seda suunatakse igal aastal uuteks investeeringuteks. Näiteks on Koidu sõnul plaanis parandada teede kvaliteeti tuulepargist teisele poole jääva haja-asustusega piirkonnas.

Väikeste valdade jaoks on tuulikutasu olulise mõjuga

Tuuleenergia arendajate jaoks on koostöö kohaliku kogukonnaga äärmiselt oluline. Kõikide huvides on, et projektides tekiks sünergia ja kohalikud elanikud näeksid arenduse otsest kasu enda igapäevaelule. Näiteks Sopi-Tootsi tuule- ja päikesepargi puhul ehitati läbi tuulepargi tee, mis läheb avalikku kasutusse ning säästab kohalikel sõiduaega Tallinnasse 10–20 minutit.

Pärnumaal asuvas Utilitase arendatud Saarde tuulepargi eest laekus valda 103 000 eurot tuulikutasu. “Pool sellest rahast läks tuulepargi läheduses elavatele inimestele ja pool valla eelarvesse. Väikeste Eesti valdade jaoks on see oluline summa, mille eest saab väga palju ära teha, et parandada kohalikku infrastruktuuri ja tõsta inimeste elukvaliteeti,” ütles Saarde vallavanem Raivo Ott. Lisaks algatab Utilitas Wind Saardes kaasava eelarve protsessi ja töötab välja lahendust, kuidas edaspidi saaksid tuulikute lähedal elavad inimesed tarbida soodsamat elektrit. Samuti on nad panustanud kohalike koolide õppetegevusse soetades reaalainete õppevahendeid ja toetades õppetegevust.

Töökohad ja õppesuund annavad tulevikuvõimaluse

Lisaks tuulikutasule avanevad inimeste jaoks ka uued töökohad. Tuulepargid vajavad hooldus- ja järelevalvepersonali, kes tunnevad kohalikku piirkonda ja on valmis töötama tehnilises keskkonnas. Hästitasustatud spetsialistide koolitamiseks avas Pärnu Kutsehariduskeskus vastava õppekava. Esimesed 16 lõpetajat said elektrituulikute hooldustehnika tunnistuse juba 2023. aastal. Alates 2025. aasta sügisest alustab sarnase õppega ka Kuressaare Ametikool, kus koolitatakse elektrituulikute labade hooldajaid ja tuulikutehnikuid.

Töövõimalusi loovad ka tuulikute hooldusbaasid, mis vajavad oma meeskondi ja logistikatuge. Näiteks Pärnu sadam ootab aktiivselt meretuuleparkide arengut, sest see looks sadamale täiesti uue ärisuuna ja tooks piirkonda kümneid spetsialiseeritud töökohti. Hinnanguliselt vajab sadama teenindusvõimekus umbes 100–120 uut töökohta alates hooldusbrigaadidest kuni laevameeskondadeni. Nii on tuuleenergeetika areng selgelt seotud ka kohalike ettevõtete kasvuga ning võimalustega noortele, kes soovivad piirkonda jääda või naasta.

Loe lähemalt: https://tuuleenergia.ee/

Käimasolevat ETEA kampaaniat on kaasrahastanud Euroopa Liit.

Kas tahad, et sinu lugu jõuaks inimesteni, keda see päriselt kõnetab? Postimehe sisuturundusartikkel ei ole pelgalt reklaam – see on läbimõeldud sisu, mis pakub lugejale väärtust ning tutvustab sinu teenust või toodet. Võta meiega ühendust, et koos leida just sinu ettevõttele sobiv sisuturunduslahendus: veebireklaam@postimees.ee

Tagasi üles