Toronto, 2010
Elasin Eestis 18 aastat, aga nüüd elan Kanadas. Mis on Eesti? Kas Eesti on üks tavaline riik tavalise rahvaga? Mina nii ei arva. Eestis peitub midagi sügavamat ja imelisemat, et kasutada sõna “tavaline”. Eestis on omad traditsioonid. Kanadas on kõik suur ja võimas. Eestis kõik väike ja lihtne. See teebki minu Eesti eriliseks.
Pean alati Eestit oma kodumaaks, sest seal olen sündinud ja kasvanud. Kanada on minu jaoks lihtsalt koht, kus saan tundma õppida suuremat maailma. Näha uusi inimesi, kes mõtlevad teistmoodi. Nendel inimestel on teine maailmavaade, sest neil on olnud teine keskkond. Selle koha valisin sellepärast, et siin elab väga palju väliseestlasi ja on võimalus suhelda emakeeles. Nii tunnen ennast siin üsna koduselt.
Eesti on imeline austustvääriv maa. Midagi pole siin kergelt kätte tulnud, ikka kannatuste hinnaga. Minu Eesti-koduks on talu, kus järgiti vanu eesti traditsioone.
Mulle meenub 90ndate keskpaik, kui pidasime lehmi. Ma olin väike tüdruk. See oli veel siis, kui vanaema elas. Olin umbes viieaastane, kui vennaga kahekesi lauda poole tõttasime, käes topsike.
Tahtsime, et vanaema meile topsikese sisse sooja piima lüpsaks. Sain natuke vanemaks, vanemaks sai Eesti riik. Siis ei meeldinud mulle enam soe piim. Piim ei kõlvanud ka Eesti riigile. Me ei saanud enam nn ebakvaliteetset piima müüa, euronõuded ei lubanud.
Müüsime enamiku lehmadest maha. Sel ajal ma ei mõistnud seda, kuid nüüd saan aru, et Eesti tahtis sarnaneda Läänemaailmaga, kus väikepõllumajandus ei olnud enam moes. Omapära kaotati, kuid see oli kahjuks paratamatu. See oli vajalik ehk selleks, et areneda paremaks riigiks.
Üheksa-aastasena pidasin sooja piima joomist häbiväärseks, kuid nüüd on see mälestus mulle väga väärtuslikuks ja tähtsaks saanud.
Veel meenub see, kui me sigu pidasime. Enne jõule tapsime alati ühe sea, vahel kaks. Mulle ei meeldinud sea tapmine, sest siga karjus nii läbilõikavalt. Kuid alati pärast seda tegi ema ülimaitsvat maksakastet.
Mõtlesin, et maksa võiks ju poest osta, kuid ma ei tulnud selle peale, et poenotsu on samuti kannatanud. Sel ajal oli meie toidulaud ehteestilikult rikkalik: jõulupraad, kodused verivorstid, sült, praeliha, rulaad.
Poest ostes on need toidud tavalise maitsega. Kodune jõulupraad tekitas minus alati selle tõelise jõulutunde, mida ma enam ammu ei ole tundnud. Eelmise aasta jõulud veetsin ma siin, Kanadas.
Need jõulud tekitasid minus masenduse, sest siin on kõik hoopis teistmoodi. Kodus (Eestis) ei kasvatata sigu enam ammu. Laut jäi tühjaks peaaegu kohe pärast vanaema surma. Poest oli sel ajal kõike saada, ei olnud vaja enam siga kasvatada, et liha süüa. Praegu on lihtsalt tore maale tulla, kuigi lehma ammumist ja sea röhkimist igatsen ikka.
Vahepeal tundus, et eestlased ei ole ühtne rahvas. Näiteks kõmuajakirjades üks eestlane laimab üht ja teine teist. Kuid nii on igal pool. Tegelikult oleme väga kokkuhoidvad.
2008. aasta augustikuus toimus öölaulupidu. See üritus oli minu arvates ehtne tõestus, et eestlased on väga ühtehoidvad. Pisaraid oli öölaulupeol väga raske tagasi hoida. Eestis on väga ammune traditsioon pidada laulu- ja tantsupidusid Tallinna lauluväljakul. Sellest üritusest on osa võtnud kindlasti peaaegu kõik inimesed, kes peavad ennast eestlasteks. See on väga unikaalne üritus.
Eestisse igatsen alati tagasi. Ma ei jõua ära oodata, et saaksin taas kord tulla koju, kus on kõik tuttavad paigad ja kohad. Loodan, et selleks ajaks, kui Eestisse naasen, on inimesed aru saanud, et nad peaksid rohkem hindama seda, mis neil on. Minu Eesti areneb tasapisi, aga ikka paremuse poole.
Ma ei unusta kunagi, kust ma pärit olen. Minu Eesti on kurva ajaloo, kuid rõõmsa tulevikuga riik. See on riik, kus tuhanded inimesed suudavad kõik koos viisi pidada ja ennast muredest priiks laulda.
Piret Blande, Pärnu-Jaagupi gümnaasium