Saada vihje

Pärnu leht on ikka leidnud peatänava

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Viimati kolis Pärnu Postimees 1998. aasta 1. oktoobril. Ajalehele seni kõige kauem koduks olnud Ringi 1 majast sõideti nalja ja tralliga praegusesse asupaika Rüütli tänava teise otsa. Mõne aja pärast tuli oma asutatud ajalehte valvama ka papa Jannsen.
Viimati kolis Pärnu Postimees 1998. aasta 1. oktoobril. Ajalehele seni kõige kauem koduks olnud Ringi 1 majast sõideti nalja ja tralliga praegusesse asupaika Rüütli tänava teise otsa. Mõne aja pärast tuli oma asutatud ajalehte valvama ka papa Jannsen. Foto: PP arhiiv

Ajakirjanikud üritavad olla oma igapäevatööga elu keskel, aga mitte üksnes virtuaalselt. Ajalugu näitab sedagi, et Pärnu ajaleht jõuab kõrvalehüpete järel varem või hiljem füüsiliselt tagasi peatänavale, kus praegugi töötame.

Pakun Pärnu lehetegemise 155aastase ajaloo ilmestamiseks ekskursioonikese toimetuse asupaikadesse.

Esimese lehe seadis papa Jannsen kokku teatavasti praegu Koidula muuseumina tuntud madalas majakeses toonases Tallinna-Posti, praeguses Jannseni tänavas.

Vahepeal Pärnus lehte ei tehtud, aga kui 1905. aastal sündis Postimehe Pärnu väljaanne, toimetati seda praegu Rüütli 47 numbrit kandvas hoones. Kunagi oli see kapten Kleini maja, siis silikaatvoodri saanuna Pärnu ehitusvalitsuse kontor, praegu on seal Rüütli ja Ringi nurgal Reisiekspert, Krediidipank ja rida muid asutusi. Olgu öeldud, et samas majas töötas toimetus lühikest aega enne Teist ilmasõdagi.

1922. aastal oli toimetus aadressil Rüütli 21 (praegu 23 papa Jannseni kuju selja taga).

1926. aastal tehti lehte Port Arturi majas aadressil Hommiku 2. Selles hoonest on säilinud vaid dekoratiivne välissein, mille taga on kaubakeskus Port Artur 1.

1928. aastal oli toimetus A. Janseni trükikojas Kuninga 32. Seal, Hospidali nurgal asub nüüd antiigipood ja see võlvkaartega majake on ilmselt Pärnu ajalehe läbi ajaloo imposantseim pesa. Kes ei usu, mingu vaadaku.

1932 oli Pärnu ajaleht peatänaval tagasi, majas 39 ehk Adamsoni ja Andressoni apteegina tuntud hoones. Sealt koliti taas Rüütli 47sse.

Saksa okupatsiooni ajal kirjutati lehte kokku Hommiku 4 trükikoja ruumes. Sealt koliti Rüütli 51. Algul tegutses seal Pärnu Põllumeeste Pank, hilisminevikus skandaalne Pärnu Kommertspank, nüüd on silmatorkavaim kantseleitarvete kaupluse Knopka silt.

Enne kui sakslased minema löödi, oli toimetus jõudnud kolida Rüütli 38. Kes ei tea, see on nüüdne moerõivaste pood Georgi söögikoha vastas Hommiku nurgal. Kunagi asusid seal jalatsite ja Silooni pood.

Nõukogude ajal tehti samas veel kaheksa aastat lehte, kuni koliti Ringi 1 bussijaama kõrvale. Selles majas, kus oli toimetus 1998. aastani, käivad nüüd suured ümberehitustööd, arvatavasti tulevad sinna järjekordsed äripinnad.

1998. aastal kolis Pärnu Postimees Rüütli 14.

Niisiis, kõige kauem pidas toimetus Ringi 1 pesa, peatänaval oleme juba kuuendal aadressil!

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles