Olgu palgad ja sotsiaaltoetused kui madalad tahes, välisrünnakute ja mainerikkumiste vastu ollakse enda riiki kaitsma valmis alati. Eestlase toidulaual domineerib endiselt teine eestlane, kuid kui asi puudutab lõuna- või idanaabreid, meie majandust, kultuuri, sõna- ja mõttevabadust, meeldib meile üle kõige end kiita.
Ühe õppeaasta üliõpilasena Suurbritannias veetnuna võin öelda, et see, mis eestlasi inglastest ja teistest kohalikest rahvustest eristab, on eneseuhkus ja lakkamatu vajadus suurte ja endast võimsamate sõprade tunnustuse järele. See on väikese rahva kompleks, aga üks üsna õnnelik kompleks.
Uhkus on see, mis kannustab eestlasi leiutama aina uusi tehnilisi vidinaid, internetirakendusi, programme, tegema maailmatasemel teadust ja püksirihma pingutama, et jumala eest suurte riikide rahalisele panusele NATO või mõne muu organisatsiooni toetamisel mitte alla jääda.
Vastupidi brittidele on vähemalt pooles Eesti kodudest plastaknad ja torustik ei ähvarda igal teisel nädalal plahvatada. Inglased ajavad endiselt enda asju tiguposti teel, suures osas majapidamistes uhkeldab reguleeritava temperatuuriga segisti asemel kaks kraani: jääkülma ja tulikuuma veega. Samuti paistavad britid silma oma äärmiselt kasinate teadmistega geograafiast.
Nagu Marju Lauristin kord maininud, on eestlased endale loonud müüdi väikesest, kuid tublist riigist, mis suure paha Nõukogude Liidu kütkeist pääsenuna on läbi teinud suurema arenguhüppe kui kõik teised.
Meile meeldib lugeda edetabeleid, mis räägivad Eesti laste kõrgest intelligentsist ja avarast silmaringist, majanduskasvust, liberaalsusindeksist, korruptsiooni vähesusest, naispoliitikute ilust. Oleme uhked, kui meid mõnes välismaises sarjas mainitakse või hea näitena majandusajakirjanduses kasutatakse.