Juhtkiri: Eksamiskandaal Vene gümnaasiumis

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Pärnu Postimees.
Pärnu Postimees. Foto: PP

Kui Pärnu Vene gümnaasiumi direktori kohalt vallandamise otsuse saanud Vladimir Klevtsov kavatseb linnapea otsuse vaidlustada, on tal järelikult kohtu tarvis varuks ratsionaalne, mõistuspärane ja ammendav selgitus, kuidas õpilased üksmeelselt bioloogiaeksamil oma õiged vastused valeks parandasid.

Selge on muidugi see, et koolijuhist eksamikomisjoni esimees peab vajadusel vastutuse võtma. Ilmselt ei pääse kergelt õpetajadki.

Tõenäoliselt tuleks kaaluda, kas eksami välisvaatleja ei peaks tulema koguni teisest linnast. Selline komandeerimine avardaks õpetajate silmaringi Eesti geograafia ja ilusate paikade suhtes ning välistaks objektiivsuse huvides kohalike kolleegide kamraadluse.

Pärnu Postimees tunneb kaasa õpilastele, kellel gümnaasiumi lõpetamine lükkub aasta edasi. Aasta pärast on vajaliku riigieksami sooritamine veel raskem. Rääkimata vahepeal maha visatud ajast.

Kripeldama jääb küsimus: kas mõni neist 18 noorest vaid oma pead kasutades ja ise kirjutatud õigeid vastuseid usaldades oleks eksami sooritamiseks vajalikud 20 punkti kokku saanud?

Kui ei, kerkib esile teine küsimus bioloogia kui õppeaine õpetamise tasemest Vene gümnaasiumis. Või on kõiges süüdi ülemäära raske bioloogia riigieksam?

Vene gümnaasiumi õpetajatele tuleks selgitada, et etteütlemise või mahakirjutamise aluseks on õiged vastused. Kui kõik õpilased vastavad ebaausalt õigesti, ei pruugi riiklik eksami- ja kvalifikatsioonikeskus valskusele jälile saada, ent kuri astub karja siis, kui samamoodi vastatakse identselt valesti.

Inimlikult on kahju Klevtsovistki, kellel pensioniea kättejõudmiseni jäi kõigest mõni kuu. Ent kõige rohkem on kahju noortest.

Märksõnad

Tagasi üles