Kuna Ukraina ladvikus käib vihane kolmikvõitlus: venemeelne opositsioon võimukoalitsiooni vastu ja peaminister presidendi vastu, kusjuures välisminister on presidendi leeris, lõppes asi sellega, et opositsioon võttis peaministri toel välisministri kohalt maha. Ehkki tegu oli mitmetasandilise mänguga, on üks moraalidest ikkagi see, et Venemaa saadik võib teha, mida tahab!
Ja teebki, sest pingete ülalhoidmine piiririikides on osa Venemaa välispoliitikast ja seda tuleb arvestada. Nagu sedagi, et pea kõikjal leidub neid, kes kohe on valmis Venemaa (saadiku) häält toetama.
Viimatimainitud suhteliselt soodne seis annab aga Kremli diplomaatiale võimaluse olla sündmuste dikteerija rollis, mille hea näide on praegu Lätis rulluv. Juba on teada, mis Riias leegionäride päevil juhtus, kuid kuna olen Läti sündmusi üles tähendanud 20 aastat, väidan, et sedapuhku oli just Venemaa suursaadik Lätis see, kes esimesena tõstatas küsimuse: kas sel aastal tuleb fašistide marss või mitte? Selle päeva tähistajaid Lätis jagub, aga üldjuhul ei alga propaganda kunagi liiga vara. Kuna 1998. aastast on selle päeva tähistamine olnud komplitseeritud, on vähemalt rahvuslased üritanud alati varajast kära vältida. Olukorras, kus Venemaa suursaadik tegi juba suu lahti, polnud enam kellelgi võimalik vaikida.
See, mis Venemaa suursaadikut Lätis kannustas ja miks suursaadik Uspenski tavatult teravalt sõna võttis, saab mõistetavaks NATO-Venemaa, ELi-Venemaa suhete kontekstis, kus lääne suurriikide ladvik on valmis unustama Venemaa jätkuva agressiooni (sõjabaaside loomine alles käib) Gruusias. Ida-Euroopa pole sellega päri.