/nginx/o/2012/10/03/1353462t1hddf1.jpg)
Katrin Piile näitab Pärnu kunstnike majas oma viimase kahe aasta loomingut: õlimaale ja pastapliiatsijoonistusi, “Abiratastel” on tema senise loomingu suurim väljapanek.
Pärnu-Jaagupist pärit Katrin Piile on lõpetanud 2010. aastal Eesti kunstiakadeemia maalijana. Ta on osalenud näitustel Tallinnas, Pärnus, Rakveres ja New Yorgis ning esinenud performance’i-kunstnikuna nii sooloetendustega kui rühmituste Nongrata ja Cnopt koosseisus Tallinnas, Pärnus, Tartus, New Yorgis, Kentuckys ja Berliinis.
Osa Pärnu näituse töödest sündiski tegevuskunsti jäädvustamisest: ühel maalidest on Piile ja tema kaks õde kunstniku eelmise näituse avamisel esitatud performance’il, mis mängib surma, vere ja ilu teemaga. Praegu nokitseb Piile oma sõnade järgi pigem üksi maalida, selmet tegevuskunstnikega möllata.
Piile armastab kujutada inimesi, eriti naisi, kes mõjuvad tema töödel ehedalt, jõuliselt ja sensuaalselt. Kolme kaunist õde näeb modellina mitmel maalil: küll koos nakatavalt naermas, küll tõsisena seismas Itaalia filmirežissööri Tinto Brassi portree taustal.
“Armastan visuaalselt põnevaid performance’eid ja mulle meeldib kolme õe ehk kolme printsessi teema, see on kuidagi muinasjutuline ja eriline,” kommenteeris Piile. “Mu õed pole kunstnikud, aga tegutsevad loovatel aladel. Oleme kõik iseloomult väga erinevad, kuid veri seob meid.”
Näituse pealkiri “Abiratastel” sümboliseerib Piilele natuke ebakindlat tunnet, mis lapsel tekib abiratastega jalgrattal sõites. “Kas üldse on kunstnikku, kes ennast oma töödes alati väga kindlalt tunneks? Mingid kahtlused on alati. Võib-olla järgmine näitus tuleb pealkirjaga “Kolmerattalisel”,” muigas kunstnik.
Teise osa väljapanekust moodustavad Piile pastapliiatsijoonistused, mis kasvanud välja visanditest. Joonistusplokk on kunstnikul kaasas nii reisil, tööl kui niisama aega veetes.
Naist võlub koomiksikunsti maailm, autorina eriti Neil Gaiman. “Raske on teha koomiksit nii, et lugu ja pilt omavahel tööle hakkaksid: kunstnik võib väga hea teksti rikkuda, aga ka veel paremaks muuta,” kinnitas Piile.
Praegu õpib kunstnik omapärast tehnikat – aerograafiga töötamist: püssisarnase seadmega saab teha nii laiemaid kui väga peeni jooni, maalida võib autodele, seintele, lõuendile – põhimõtteliselt kõikidele pindadele.
Näitus jääb kunstnike majas avatuks 20. oktoobrini.